İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, ekonomik krizin Türk aile yapısında derin ve telafisi mümkün olmayan yaralar açtığını dile getirdi. Toptaş, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Ekonomik krizlerin ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin toplumda, aile içi şiddet, geçimsizlik, suç oranlarında artış, yoksulluk, boşanma, evlenmeme, intihar ve telafisi mümkün olmayan hastalıklar gibi toplumsal ve sosyal yapıyı olumsuz etkileyen durumlar meydana getirmektedir. Günümüzde işi bozulan, işsiz kalan, geliri çok az olan ailelerde büyük oranda şiddet, boşanma ve intiharlar çığ gibi büyümektedir. 2022 verilerine göre 180 bin 954 aile boşanmış ve 4 bin 146 kişi intihar etmiştir. Günümüz şartlarında alınan ücretlerle evlenme oranları düşmekte gençler evlenmeme taraftarı olarak aileleri ile yaşamayı tercih etmektedirler. Bu da aile içi dengeleri alt üst etmektedir.”

“Hastalıklar, intihar ve ölümler çoğalmakta”

Ekonomik kriz, gelir dağılımındaki sorunlar nedeniyle hastalıkların intihar ve ölümler giderek arttığını söyleyen Toptaş, “Ticari hayattaki istikrarsızlık birçok iş yerinin kapanmasına neden olmakla birlikte birçok insanımızın de işsiz kalmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda çoğu aileler yıkılmakta ve bazen çok acı intiharlar ve ölümler yaşanmaktadır. Ekonomik kriz öncelikle insanları işsiz ve parasız kalma, gelecek korkusu, çocuklarına bakamama gibi düşüncelere kapılmalarını sağlamakta bu düşüncelerle gergin agresif ve saldırgan davranışlar sergilemelerine neden olmaktadır. Nitekim günümüzde stres bozuklukları, depresyon, öncelikle gençlerde umutsuzluk, içe kapanma, davranış bozuklukları ve ruh sağlığı gibi hastalıklar çoğalmaktadır. Eskiden Türk aile yapısında böyle zor durumlarda akrabalar dostlar birbirine yardımcı olarak zorluklar aşılabiliyordu. Yaşanan ağır ekonomik kriz ve gelir dağılımındaki adaletsizlik nedeni ile bu güzel hasletler yok oldu. Herkes kendini kurtarma derdine düştü. Maddi durumu iyi olanlarda daha çok para kazanma mal edinme daha lüks yaşam elde etme çabası içinde insanlığını unutmuş durumdadır. Ekonomik krizin Türk toplumunda açtığı yaralar gün geçtikçe derinleşmekte ve telafisi mümkün olmayan yöne gitmektedir” dedi.

Eskişehir’de ‘bitti’ deniliyordu! Yeni rezervler ortaya çıktı Eskişehir’de ‘bitti’ deniliyordu! Yeni rezervler ortaya çıktı

Recep Toptaş sözlerini şöyle noktaladı;

“Bizi yönetenler bu tehlikenin farkında olup bir an evvel istihdama ve üretime yönelik tedbirler almalı ve insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak insanca yaşayabilecekleri maaşlar verilmelidir. Türkiye gelirinin belirli bir zümreye değil hakça dağıtılması sağlanmalıdır. Gelir dağılımının adil olmadığı sosyal adaletin olmadığı toplumlarda huzur ve barışın sağlanması çok zordur”