Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kuraklığa Dayanıklı Hububat Çeşitleri ve Yetiştiriciliği konusunda konferans düzenledi.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kütahya Yolu Kampüsünde bulunan Sosyal Tesiste 93 yetiştiricinin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli Dr. Savaş Belen “Serin İklim Tahıllarında Bölgemize Uygun Çeşit Seçimi” konulu sunum gerçekleştirdi. 
Dr. Belen yaptığı sunumda kuraklığa ve pas hastalıklarına dayanıklı hububat çeşitleri üzerinde durdu. Eskişehir iklimine en uygun hububat çeşitlerini tanıtarak yetiştiricilere tavsiyelerde bulundu. Küresel ısınmaya bağlı olarak şekillenen sıra dışı iklim koşullarında karşılaşılan sorunlarla mücadele yöntemleri ve gerekli durumlarda yapılabilecek ilaçlama uygulamaları hakkında bilgi verdi. 

Konferansta ayrıca ticarete konu olan buğday ve arpa çeşitleri, hububat çeşitlerinin geliştirilmesinde yapılan işlemler, geliştirilen çeşitlerin yetiştirileceği bölgeye uyumunun takibi, hastalıklara ve kuraklığa dayanıklı çeşitlerin belirlenmesi ve bu çeşitlerin verimi konularında geniş bilgiler verildi. 

Eskişehir’de yetiştirilmesi tavsiye edilen çeşitler hakkında detaylı bilgiler verilen konferansın sonunda yetiştiriciler ile istişare edilerek sorularına cevap verildi. Eğitim kapsamında yetiştiriciler tarafından en çok merak edilen “Eskişehir’de hangi hububat çeşitleri yetiştirilmeli?” sorusu yanıt buldu.

Konferansta Eskişehir’de yetiştirilmesi tavsiye edilen hububat çeşitleri şöyle listelendi;

Çiftçilerin mitingine Eskişehirli vekilden destek Çiftçilerin mitingine Eskişehirli vekilden destek