CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere yapılacak 5 bin liralık ödemelerden çalışan emekliler ile ziraat odalarına kayıtlı çiftçilerin yararlandırılmamasına tepki gösterdi. 

Eskişehir’de ve Türkiye’nin dört bir yanında çiftçilik yapan kesimin çoğunluğunun emeklilerden oluştuğuna dikkat çeken Çakırözer “Hem Eskişehir’imizde hem de Türkiye’nin dört bir yanında tarım sektöründe çalışanların büyük çoğunluğu emekli. Türkiye genelinde tarım sektöründe çalışanların yaş ortalamasının 58’lerde olduğu belirtilmekte. Eskişehir’de ziraat odalarımıza kayıtlı 35, 40 bine yakın çiftçimizin yarısından fazlası 5 bin lira alamayacak. Çalışmayan emeklilere verilecek olan 5 bin liralık ödemenin, çiftçilere yapılan desteklerden fazla olduğu belirtiliyor. Çiftçilerimiz zaten yüzde yüzleri aşan maliyetlerle zor koşullar altında üretim yapmaya çalışırken şimdi 5 bin liralık ödemelerden mahrum bırakılması vicdansızlıktır. Üretiyor diye çiftçiyi cezalandırmaktır. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Motorinin ardından benzine de yeni indirim geliyor Motorinin ardından benzine de yeni indirim geliyor

“Adaletsizlik giderilmeli, tüm emekliler yararlanmalı”

Sadece çalışmayan emekliye 5 bin lira verilmesi düzenlemesini Cumhuriyet Halk Partisi olarak Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını da söyleyen Çakırözer, “Türkiye’de 16 milyon emeklinin yarısından fazlası 7 bin 500 TL emekli maaşıyla yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlarca emekli açlık ve yoksulluk sınırı altında geçim derdindeyken, AKP çalışan emekliye 5 bin lira vermeyeceğiz diyor. Zaten oldukça yetersiz olan 5 bin lira ikramiye çalışan emekliden, çiftçilik yapan emekliden esirgeniyor. Bu adaletsizlik kabul edilemez. Bu durum derhal düzeltilmeli ve hem emekli çiftçilerimiz hem de kapsam dışı tutulan çalışan emeklilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum bırakılmamalıdır” dedi.