Tepebaşı Belediyesi öncülüğünde kurulan Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu, Tepebaşı bölgesindeki kırsal mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen toplantıya Kırsal Kalkınma Kurulu Başkanı Mehmet Kızılinler, yürütme kurulu üyeleri, mahalle muhtarları ve Tepebaşı Belediyesi yetkilileri katıldı.

Programda ilk olarak Tepebaşı Belediyesi’nin önümüzdeki günlerde faaliyete geçireceği “Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri” adlı projesi tanıtıldı. Proje hakkında yapılan bilgilendirmede, bitki yetiştiriciliğinde rastlanan hastalık ya da zararlı organizmalara karşı yapılacak mücadelenin zaman ve duyurulmasını sağlandığı belirtildi. Sistem ile hava ve toprak sıcaklığı, nispi nem, yağış miktarı, yaprak ıslaklığı, basınç, kar ve rüzgar sensörleri ile gerekli verilerin arazi şartlarında toplanılarak merkez bilgisayarlara aktarıldığı da kaydedildi.

Eskişehir’de ilk defa Tepebaşı’ndaki 5 mahalleye kurulacak

Tepebaşı Belediyesi, ileri teknolojilerin kullanıldığı ve Türkiye’ye örnek olan Akıllı Şehir projesinin yanında tarımda da kullanılacak teknoloji ile hem üreticinin hem de tüketicinin yanında olacak. Eskişehir’de ilk defa uygulanacak proje ile 5 farklı noktaya kurulacak Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları aynı iklimsel özellikleri taşıyan 35 noktaya da hizmet verecek. İstasyonlar ile ölçülen iklim verileri kullanılarak tarımsal anlamda iş ve üretim planlaması yapılacak. Bulunan bölgede iklim şartlarına uygun ürünler yetiştirilmesine olanak sağlayarak çiftçinin verim vermeyecek ürünü ekmesini ve maddi kayba uğramasını engelleyecek. Kurulacak sistem ile üretici, kaliteli ve ilaç kalıntı riski az olan ürün elde etmeyi sağlayacak. Böylelikle tüketicilerin sofrasına daha güvenli gıdanın ulaşması sağlanacak ve ürünün ekonomik değeri artacak. Erken Tahmin Sistemleri ile meteorolojik olaylara karşı önceden önlem alınarak çiftçinin ve ürünün zarar görmesinin önüne geçilecek. Özellikle son günlerde yaşanan zararlı böceklerin verdiği zararın da önüne geçmesini sağlayacak sistemle çiftçiler herhangi bir hastalığa veya zararlı böceklere karşı önlem alabilecek. Böylelikle çiftçi zamanında mücadeleye başlayarak, gereksiz ilaçlama yapmayacak, mücadele maliyetini, enerjisini azaltacak, biyolojik çeşitliliğin ve doğal dengenin korunmasını sağlayacak.

Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu’nun da katıldığı toplantıda daha sonra mahalle muhtarları ve Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu temsilcileri, kentte gerçekleştirilen tarım ve üretim çalışmaları üzerine görüş alışverişinde bulundu.