Eskişehir’de sekiz ayda rekor artış Eskişehir’de sekiz ayda rekor artış

AK Parti hükümeti yerel seçimler öncesi çıkarmayı planladığı konut kredisi kampanyasının detaylarını belirledi. Bu kampanya ile düşük faizli konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenlere destek verilmesi amaçlanıyor. Bu yolla, dar ve orta gelirli ailelerin, kira öder gibi ev sahibi olabilme imkanı sunulması hedefleniyor. 

Kampanyanın, Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla hayata geçmesi planlanıyor. Bu kampanya ile yeni sosyal konut projeleri oluşturulacak ve dar gelirli vatandaşların bu projeler sayesinde kolaylıkla ev sahibi olmaları amaçlanıyor.

Konut kredisi kampanyası, dar ve orta gelirli vatandaşların ihtiyaçlarına uygun fiyat ve standartlarda konut edinmelerine yardımcı olacak şekilde düzenlenecek. Bu projeler, kamunun uygun koşullarla sağladığı konut kredilerini kullanacak vatandaşların, ilk kez konut sahibi olma imkanını artıracak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu, ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için uygun kredilendirme sistemi oluşturuyor. Görüşmelerde, faizin yüzde 1.20 seviyelerinde olacağı ve bu kapsamda çeşitli kampanyaların düzenleneceği belirtiliyor. Uzun vadeli bir konut kredisi uygulamasının (180 ay konuşuluyor) hayata geçirilmesi planlanıyor.