Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı büyük acıları yüreğimizde hissediyoruz. Çoğu çocuk ve masum sivillerden oluşan binlerce şehidimize duyduğumuz saygının bir gereği olarak ülkemizde 3 günlük millî yas ilan edilmiştir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımında milli yas ilanına ilişkin karar da yer aldı.

Eskişehir’deki Kore rüzgarından renkli görüntüler Eskişehir’deki Kore rüzgarından renkli görüntüler

Söz konusu kararda, ''İsrail tarafından sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen ve son olarak 17 Ekim 2023 tarihinde bir hastaneye yapılan saldırılar sonucunda hayatını kaybeden ve yaralananlardan dolayı Filistin halkının acılarını paylaşmak maksadıyla üç gün süreyle milli yas ilan edilmesi ile bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 21 Ekim 2023 Cumartesi günü güneşin batışına kadar bayrakların yarıya çekilmesi uygun görülmüştür. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' ifadelerine yer verildi.

İsrail'in hastane katliamı

İsrail, Gazze'nin merkezindeki El Ehli Baptist Hastanesi'ni bombaladı. İsrail'in hastane katliamında yaklaşık 500 sivil yaşamını yitirdi. Hastanede yüzlerce yaralı, hasta ve yerlerinden edilmiş insanların bulunduğu açıklandı. İsrail'in 7 Ekim'de başlayan saldırılarında 3 binden fazla Filistinli can verdi. 12 bin 500'den fazla kişi de yaralandı.

Eskişehir’de etkinlikler iptal

Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan açıklamada kentte düzenlenecek bir dizi etkinliği ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. 

Açıklamada “Daha önce duyurusunu yaptığımız; 19 Ekim Perşembe günü (BUGÜN) 71 Evler Mahallesi’nde gerçekleştirmeyi planladığımız Mimarlık Parkı açılışı; 20 Ekim Cuma günü Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde gerçekleştirmeyi planladığımız Aidiyet adlı karma sergi açılışı ve 71 Evler Mahallesi Ediz Bahtiyaroğlu Spor Tesislerinde yapmayı planladığımız Ramazan Çelik konseri ile 21 Ekim Cumartesi günü Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek ‘Uşak, Kral ve Ötekiler’ adlı yetişkin oyunu, 3 günlük ulusal yas nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir” denildi.