Eskişehir ekonomisinde yaşanan darboğaz, esnaf ve tüccarları olumsuz etkiliyor. Her geçen gün daha fazla sayıda çekleri karşılıksız çıkıyor ve senetleri protesto ediliyor. Son aya göre, Eskişehir'deki karşılıksız çek ve protesto edilen senetlerin tutarı yaklaşık yüzde 100 oranında arttı.

Eskişehir’de 599 çek karşılıksız çıktı 

Türkiye Bankalar Birliği'nden alınan bilgilere göre, Eskişehir'deki karşılıksız çek ve protestolu senet tutarlarında büyük bir artış yaşandı. Ekim ayında piyasaya sürülen 46 çekte karşılıksız çıkma durumu meydana geldi ve bu çeklerin tutarı geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre yüzde 95,90 arttı. 2023'ün ilk 10 ayında Eskişehir'de toplamda 599 çek karşılıksız çıktı ve karşılıksız çıkan çeklerin toplamı bir önceki yıla göre yüzde 85 arttı.

Merkez Bankası şubat ayı faiz kararı açıklandı Merkez Bankası şubat ayı faiz kararı açıklandı

Protestolu senette tarihi rekor 

Protesto edilen senetlerde de rekor artış yaşandı. Ekim ayında Eskişehir'de 130 senet protesto edildi ve toplam tutarı 17 milyon 279 bin TL oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet tutarı yüzde 206,95 oranında arttı. Yılın ilk 10 ayında ise toplamda bin 374 senet protesto edildi ve tutarları 74 milyon 506 bin 653 TL'ye ulaştı.