Eskişehir’in İnönü ilçesinde İnönü Orman İşletme Şefliği tarafından bölgedeki hayvan ağılları için yıkım kararı verildi. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir uygulamanın bulunmadığını söyleyen çobanlar hayvan ağıllarının yıkılacak olmasına isyan etti. İnönü’deki Esnemez, Aşağıkuzfındık, Dereyalak, Dutluca, Orta mahallelerinin de aralarında olduğu 12 mahalledeki yaklaşık 40 çoban kışlağı için İnönü Orman İşletme Şefliği kararı ile yıkım kararı çıktı. Ormanda kışlakları bulunan çobanlar hakkında şikayet üzerine soruşturma başlatılırken, çobanlar Mart ayında mahkemeye çıkacak.

“Bu ağıllar babalarımızdan, dedelerimizden kaldı”

İnönü’de yıllardır çobanlık yapanlar yaşanan duruma isyan ederken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer parti teşkilatı ile İnönülü çobanlarla bir araya geldi, sıkıntılarını dinledi. Hakkında soruşturma açılan çobanlardan Mehmet Uslu kendilerine yaşatılan mağduriyeti şöyle anlattı:

“İnönü Belediye Başkanı İnönü orman işletme şefine biz çobanları şikayet etti ve hepimizi mahkemelik etti. Bu ormandaki hayvan ağılı bana babamdan kaldı. Babam 1976 yılında muhtar senedi ile para karşılığı bu ağılı satın almış. Elimizde belgeler var. Yıllardır burayı kullanıyoruz. Ormana zararımız yok. Bu hayvan sürüsünde sadece bizim değil, tüm köylünün hayvanı var. Ağzı dili olmayan koyunun, onu güden çobanın yattığı derme çatma barınaktan rahatsız olanları biz unutmayacağız.”

Utku Çakırözer açıkladı: Tarikat yurtlarına 1 milyar lira aktarıldı Utku Çakırözer açıkladı: Tarikat yurtlarına 1 milyar lira aktarıldı

“Hayvancılık bitti, bizi de bitirmeyin”

Çobanlardan Ali Osman Yeşilova ise, “Bizim dağlarımız kışın karlıdır, buzludur. Bizim hayvanlarımız kışın dağdan köye gidip gelemez. Hayvanın canı buna dayanmaz. Bizler mecbur dağda bir yer çevirip o hayvanı orada barındırmak zorundayız. Hayvanlarımızın kışa kadar orada barınması gerekiyor. Hayvan yavruluyor, üşüyor bize mecbur kapalı bir yer gerekiyor.  Bugüne kadar böyle bir şey yoktu. Biz çobanız ama sadece kendi hayvanlarımıza bakmıyoruz. Köydeki diğer hayvan sahipleri bir çobanın sürüsüne hayvanlarını katarlar. Ülkede her şey bitmiş, sıra bize gelmiş. Hayvancılık bitti bari bizi yok etmeyin” dedi.

“Hayvancılık bitiriliyor”

Çobanları dinleyen CHP’li Utku Çakırözer, çobanlara yaşatılan mağduriyetin bir an önce sonlandırılmasını istedi. Konunun hem Meclis’te hem de Eskişehir’de takipçisi olacağını söyleyen Çakırözer, “Köylerimizde hayvancılık bitme noktasında. Artan maliyetler nedeniyle insanlarımız hayvancılık yapmaktan vazgeçiyor. Hayvanı olanlar ise bakacak çoban bulamıyor. Bu ülkenin, devletimizin siz çobanlarımıza sahip çıkması gerekirken bu yapılan kabul edilemez. Eskişehir Valiliğimiz ile ilgili makamlar nezdinde ve Meclis’te konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.