Edinilen bilgiye göre, Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerince şüpheli şahısların Alpu İlçesi'nin mülki sınırları içerisinde bulunan birinci derece arkeolojik sit alanında tarihi eser bulmak amacı farklı tarihlerde kaçak kazı yapacağı öğrenildi.

Eskişehir’de zehir ticaretine polis darbesi Eskişehir’de zehir ticaretine polis darbesi

Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcısı'nın koordinesinde KOM Şube Müdürlüğü ve Alpu İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince çalışma başlatıldı. Gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde ilk olarak kaçak kazı yapan iki şüpheli suçüstü yakalandı.

Aynı bölgede birkaç gün sonra paletli ekskavatör kepçe aracılığıyla kaçak kazı gerçekleştireceği öğrenilen şahıslarla ilgili yürütülen çalışmada ise sekiz şüpheli daha suçüstü yakalandı.

Kazı alanlarında bir adet alan tarama cihazı, bir adet yılan kamera, altı adet el feneri, iki parça halinde küp parçası, dört adet bakır çubuk, 10 metre bakır tel, bir adet el dedektörü cihazı, bir adet kazma ve iki adet hilti ele geçirilirken, iki adet araç ile ekskavatör kepçe Alpu’daki yediemin otoparkına çektirildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca şüpheliler hakkında ilgili kanun maddelerince soruşturma başlatıldığı öğrenildi.