Eskişehir Ticaret Odası ve TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun iş birliğinde Geçmişten Geleceğe Türk Kadını: Eskişehir ve Cumhuriyet isimli söyleşi ve ağ kurma etkinliği düzenlendi. Etkinlik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Atatürk’ün akrabalarından biri olan, Akademisyen, şair ve yazar Selin Söğütlügil’in konuk olduğu söyleşinin moderatörlüğünü ise ESOGÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Koylu gerçekleştirdi.

ETO kadın girişimcilere destek olmaya devam edecek

Etkinlik öncesinde kısa bir konuşma yapan ETO Başkanı Metin Güler, Türk kadınının İstiklal Savaşı’ndan tutun da arkeolojiye, dil biliminden tutun da girişimciliğe kadar birçok alanda dünya çapında başarılarının konuşulduğunu belirterek, Türk kadınının girişimcilikte de yeni başarı hikayeleri yazacağını kaydetti. ETO’nun girişimciliğe verdiği desteğin altını çizen Güler, TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elif Gürkaynak ve kurul üyelerinin Eskişehir’de yeni kadın girişimciler çıkarmak için yoğun mesai harcadığını kaydetti. 

TOBB Eskişehir KGK şehrin ekonomisi için projeler sürdürüyor

Etkinlik öncesinde konuşan TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elif Gürkaynak, kurul olarak Eskişehir’in kadın girişimci sayısının ve kadın istihdamının artması, Eskişehir’in büyümesi için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Kurul olarak sürdürdükleri projelerle ve koordinatörlüğünü yaptıkları faaliyetlerle şehrin ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirten Gürkaynak, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak sözlerine son verdi. 

Söyleşide Türk devletlerinde kadının rolü değerlendirildi

Söyleşinin moderatörlüğünü üstlenen ESOGÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Koylu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen etkinliğin söyleşi kısmında İslamiyet öncesi Türklerde kadın, İslamiyet sonrası kadın, Selçuklu, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet sonrasında kadın kavramını değerlendireceklerini belirterek, bilim, kültür sanat  ve ekonomi alanında başarıya ulaşan kadınlar hakkında bilgi vereceklerini söyledi. Söyleşide konuşan Selin Söğütlügil, Atatürk’ün kadına verdiği değerin altını çizerek, cumhuriyetle birlikte yapılan devrimlerde kadının odak noktası olduğunu söyledi. 

Eskişehirliler dikkat: Abonelikte bu oyuna düşmeyin Eskişehirliler dikkat: Abonelikte bu oyuna düşmeyin

Atatürk’ün devrimleri bağımsızlık üzerine kurulu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncelerinin temel kaynağının bağımsızlık olduğunu belirten Söğütlügil, Atatürk’ün ekonomi başta olmak üzere her alanda bağımsızlık hedeflediğini vurguladı. Atatürk’ün harp okulunda öğrenciyken devrimleri tasarladığını belirten Söğütlügil, cumhuriyetle birlikte ülkede kadına verilen değerin arttığını ve bunun birçok ülkeye ilham kaynağı olduğunun altını çizdi. Söyleşinin ardından ETO 130. Yıl Belgelerle Eskişehir kitabında yer alan dokümanlardan oluşan sergi gerçekleştirilerek, kadın girişimcilerin, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin bir araya geldiği ağ kurma etkinliği gerçekleştirildi.