İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Sakintepe Mahallesinde gerçekleştirilen "Huzur Güven Uygulaması" esnasında, üzerinde kimlik belgesi bulunmayan, kendini ifade edemeyen ve kısmi fiziksel engeli bulunan bir kişiye rastlanıldı.

Ekipler kişinin kimliğini tespit etmek için Jandarma Genel Komutanlığı'nın milli imkanlarla geliştirdiği yapay zeka katkılı Jandarma Akıllı Devriye Uygulamasıyla (JADU) yüz tanıma sisteminden sorgulama yaptı.

Ekiplerin incelemesinde sorgulanan kişinin kayıp olarak aranan 53 yaşındaki Y.Y. olduğu belirlendi.

Jandarma ekipleri tarafından bulunan Y.Y. sağlık kontrolleri sonrası ailesine teslim edildi.

Eskişehir’deki bar cinayetine müebbet Eskişehir’deki bar cinayetine müebbet

JADU uygulaması nedir?

Jandarma Genel Komutanlığı MEBS Başkanlığınca Asayiş görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilen yapay zeka uygulaması JADU; kamera görüntülerinde yer alan kişileri yüz tanıma algoritmalarını kullanarak analiz edip, aranan şahıslar veri tabanı ile karşılaştırarak bulduğu sonuçları devriye personelinin kulaklığına anlık olarak aktarıyor. 

JADU uygulamasının bir parçası olan DUYCAM uygulaması ile kamera görüntü alanında bulunan yüzler tespit edilerek, çekilen fotoğraflardan vatandaşların cinsiyeti, yaşı ve anlık duygusu tahmin edilecek. 

Geliştirilen yazılımla, kayıp şahısların yaş ve cinsiyetlerine görüntülerden filtrelenerek hızlı bulunması, toplumsal olaylarda toplulukla farklı duygularda olan kişilerin (anomali) tespiti gibi çeşitli avantajlar sağlayacak olan yazılım el hareketlerini algılayarak fotoğraf çekme yeteneğine de sahiptir.