Müdürlükten yapılan açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'la, riskli bölgelerde ömürlerini tamamlamış hasarlı binaların tasfiyesi, yerine deprem yönetmeliğine uygun yaşam alanlarının oluşturulmasının amaçlandığı belirtildi.

Bu kapsamda Eskişehir'de 31 bin 683 kişinin yaşadığı 5 bin 340 riskli yapının tespit edildiği, bunlardan 5 bin 258'inin yıkıldığı ifade edilen açıklamada, kentsel dönüşümün teşviki amacıyla bugüne kadar 7 bin 112 hak sahibine toplam 7 milyar 779 milyon 949 bin 63 lira kira yardımı yapıldığı duyuruldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin kentsel dönüşümün önemini ortaya çıkardığını vurguladı.

Eskişehir sanayisinde artış sürüyor Eskişehir sanayisinde artış sürüyor

Çelik, riskli yapı sürecinin vatandaşların kararıyla başladığını, afetlerdeki acıların bir daha yaşanmaması için Eskişehirli vatandaşların el ele vererek kentsel dönüşüme yönelik hazırlık yapması gerektiğini kaydederek, buna yönelik harç muafiyeti, kira yardımı ile kredi desteği gibi imkan ve teşviklerin bulunduğunu anımsattı.

Açıklamada, riskli yapı tespitinin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının internet sitesindeki lisans verilmiş kuruluşlardan birine oluşturulacak başvuruyla yapılabileceği ifade edildi.