Sosyal konut projesi kapsamında yurt genelinde yapılacağı açıklanan 100 bin konut dahilinde Eskişehir’in merkez Odunpazarı ilçesine bağlı Mamuca mahallesinde yapılan 2 bin 297 konutun kura tarihi açıklandı.

Odunpazarı’nda 4 adet projede toplam 2 bin 297 adet için gerçekleştirilecek konut belirleme kurası 22 Kasım 2023 Perşembe saat 11.00’de yapılacak. Konut belirleme kurasından sonra gayrimenkul satış sözleşmesi hak sahipleri tarafından 4 Aralık 2023-22 Mart 2024 tarihleri arasında imzalanacak.

TOKİ detayları açıkladı

Konutu belirlenemeyen hak sahiplerine, sözleşme imzalama sonrası kalan konutlar tahsis edilecek.

Eskişehir’de küçük çiftçiye bir destek daha Eskişehir’de küçük çiftçiye bir destek daha

Hak sahiplerine konutlar, başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar yüzde 10 peşin ve 180 ay vade ile taksitlendirilecek olup peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecek.    

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranına göre artırılacak.  

Taksit ödemeleri, teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. İlk dönemsel artış teslim tarihine göre idarece belirlenecek.   

Sözleşme imzalayan hak sahipleri teslim tarihinden itibaren bir yıl sonra sözleşmeden doğan haklarını üçüncü şahsa devredebilecek.

Konutların peşinat bedeli üzerinden binde 5 banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden yüzde 5 BSMV satış aşamasında banka tarafından tahsil edilecek. 

Alıcılar konut satış bedelinin yüzde 1’inden az olmamak şartı ile ek peşinat verebilecek.

Konutlar ne zaman teslim edilecek?

TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre Eskişehir’de konutlar 36 ay içerisinde teslim edilecek. Anahtar teslim tarihinde, 3065 sayılı KDV Kanunu kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden tahakkuk edecek katma değer vergisi tutarı peşin olarak tahsil edilecek.

eskisehirde-konut-heyecani-iste-kura-tarihi--detay