Halkbank esnaf ve sanatkarların kullandığı borcu devam eden kredilerde faiz oranını yükseltti. En düşük yüzde 7,5 olan faiz oranı yüzde 17'ye kadar yükseldi.

Karar Eskişehir’deki esnaflarda şok etkisi yaratırken, faiz artışı uyarısı Yunus Emre Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kısa mesaj şeklinde bildirildi.

SMS’te “Değerli ortaklarımız, kooperatifimizden kullanmış olduğunuz kredi faiz oranları kullanılan döneme göre Halkbank tarafından yükseltilmiştir. Yükselen faiz oranları ile alakalı kooperatif büromuz ile iletişime geçebilirsiniz” ifadeleri yer aldı.

Mevcut faiz oranları sırasıyla yüzde 7,5 olanlar yüzde 17'ye; yüzde 8,5 olanlar yüzde 18'e; yüzde 9,5 olanlar yüzde 21'e, yüzde 12,5 olanlar yüzde 24'e; yüzde 15 olanlar yüzde 24'e; yüzde 17,5 olanlar yüzde 25'e; yüzde 20 olanlar yüzde 26'ya; yüzde 22,5 olanlar yüzde 27'ye; yüzde 24 olanlar yüzde 28'e; yüzde 25 olanlar 29'a yükseldi.

Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, “Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi ortaklarına kullanmış oldukları kredi faiz oranları güncellenmiştir” diyerek faizlere getirilen zam oranlarını duyurdu.

Eskişehir'deki kredi kullanan esnaflar, faiz oranlarındaki artışa tepki gösterdi. Esnaflar, bu artışların geriye dönük olmaması gerektiğini savunarak, borçlarını ödeyememe durumunda ciddi mağduriyetler yaşanabileceğini belirtti. Ekonomik koşulların zorluğuna dikkat çeken esnaflar, ödeme zorluğu yaşayan işletmelerin bunu ürün fiyatlarına yansıtacağını ve bu durumun vatandaşları etkileyeceğini ifade etti. Kent esnafı, acil olarak bu durumun düzeltilmesi gerektiğini vurgularken, milletvekillerine seslenerek, bu mağduriyetini önlemek için adımlar atmalarını istediler.

Zammın Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı karar sonrasında uygulandığı kaydedildi. 

Eskişehir’in markasına büyük ilgi Eskişehir’in markasına büyük ilgi