CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, nakliye ücretlerinin maliyetleri karşılamadığı gerekçesiyle için üç gündür eylemde olan şeker fabrikası nakliyecilerini ziyaret ederek, destek verdi. Nakliyeciler haklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirirken, Türkiye’nin dört bir yanındaki şeker, pancar nakliyecilerini kendileriyle dayanışmaya davet etti.

Geçen yıla göre maliyetlerinin yüzde 200, yüzde 250 arttığını belirten şeker fabrikası nakliyecilerinden Burhan Kıraç yaşadıkları mağduriyeti şöyle dile getirdi:

“Yüzde 200 artan maliyetlerin üstesinden gelemiyoruz”

“Bizim nakliye ücretlerinde yüzde 30 zamla çalışmamızı istiyorlar. Biz bu şartlar altında maliyetlerimizi karşılayamadığımız için çalışamıyoruz. Geçen yıl Mahmudiye ilçemizden 120 liraya geliyordum, bu sene 140 liraya geliyorum. Geçen yıl mazot 18 liraydı, şu anda 41 lira. Geçen yıl bir kamyon lastiği KDV dahil 4 bin liraydı, şimdi 12 bin lira. Biz hiçbir şekilde maliyetlerimizi karşılayamıyoruz. O yüzden de çalışmayı düşünmüyoruz. Tamamen eyleme giriyoruz. Gerekirse bütün Türkiye şeker nakliyatçılarını, pancar nakliyatçılarını eyleme davet ediyoruz. Başka şekilde bu maliyetlerin üstesinden kalkamıyoruz.”

Eskişehir’e yapılacak yatırımları konuştular Eskişehir’e yapılacak yatırımları konuştular

“Hakkımız neyse onu versinler”

Maliyetleri karşılayamadıkları için arabalarını satmak zorunda kaldıklarını söyleyen Kıraç, “Bazı arkadaşlarımız arabalarını sattı. Biz de satmayı planlıyoruz ama alan da yok. Çünkü insanlar yapamıyor bu işi artık. Bu nakliye sektörünü Türkiye’de bitirmek üzereler. Bizim arabalarımız üç gündür bu şekilde. Biz arabalarımızın içinde kalıyoruz hiçbir şekilde ailelerimizi göremiyoruz. Ama hiçbir şekilde de kâr amacımız yok. Sadece hakkımız neyse onu versinler biz çalışalım. Başka türlü biz bu çalışmayı yapamayız.”

“Nakliyecilik bu ülkenin bel kemiği”

“Hiçbir kuruluş bizim yanımızda değil, kamyoncu burada yalnız” diyen nakliyeciler, “Biz geçen yıl 96 liraya çekiyorduk pancarı, şimdi 136 lira diyorlar. Biz yüzde 500 her şeyi alıyoruz da, bize zam gelince neden vermiyorlar. Biz vatan evladı değil miyiz? Nakliyecilik bu ülkenin bel kemiği. Bir ülkede nakliye sektörü bittiyse o ülke bitmiş demektir zaten” dedi.

Nakliyecilerle iktidara çağrıda bulundu 

Şeker Fabrikası önünde nakliyecilere destek veren Çakırözer, nakliyeci esnafının yanında olduklarını dile getirerek Türkşeker yetkilileri ile iktidara çağrıda bulundu. Nakliyecilerin de mazota gelen zam kadar hakkını almak istediğini söyleyen Çakırözer, şunları dile getirdi:
“Burada bütün kamyonlar boş bekliyor. Bu iktidar Türkiye’nin diğer yerlerinde şeker fabrikalarını özelleştirdi. Çiftçiye desteği enflasyon oranında dahi vermiyor. Şimdi nakliyeciyi de bu şekilde bıraktı. Pancar tarlada, üretici dertli, nakliyeci dertli. Üreten çiftçiyi, emeğini ortaya koyan nakliyeciyi mağdur eden bir durum ile karşı karşıyayız. Mazota yüzde 120 zam yapmayı biliyorlarsa nakliyecinin emeğini de yüzde 30 ile karşılayabiliriz demesinler. Buradan Türkşeker yetkililerine, şeker fabrikası yetkililerine, iktidara çağrıda bulunuyoruz. Bu emekçinin alın terinin karşılığını vermeleri gerekir. Bizim de mücadelemiz onlarladır. Herkesi nakliyecilerle dayanışmaya davet ediyoruz.”