Köy yaşam merkezleri, öğrencilerin ve köy halkının hizmetine sunuluyor. Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in konuya ilişkin açıklamasının ardından Eskişehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü kapalı köy okulları ile ilgili çalışma başlatarak 12 Köy Yaşam Merkezini faaliyete geçiriyor.

Millî Eğitim Bakanlığının başlattığı Köy Yaşam Merkezleri Projesi ile ilgili olarak Eskişehir’de yapılan çalışmalara ilişkin Prof. Dr. Nabi Avcı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Köy Yaşam Merkezleri, köylerimizin kalbi olacak. Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in Türkiye’nin dört bir yanında köylerin kalbi olacak Köy Yaşam Merkezlerin hizmete başladığını duyurması ile ilimizde Valiliğimiz de bu doğrultuda çalışmaları başlattı, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz kapalı köy okullarımızın taramasını yaptı; öncelikle 12 okulumuzda Köy Yaşam Merkezi açılması planlandı.

Bu merkezlerde yetişkinlere yönelik kurslar, Halk Eğitimi Merkezlerimiz aracılığı ile başlatılıyor. Öğrencilerimize yönelik kurslarımız da geleneksel çocuk oyunları, yaz okulu spor etkinlikleri olarak devam edecek. Köylerde anasınıfı açılabilmesi için en az 10 öğrenci olması kriterinin 5’e düşürülmesi ile ülkemiz genelinde köylerdeki çocuklar anaokullarıyla buluştu, ilimizde de uygun olan köylerimizde 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren anasınıfları açılmaya devam edecek. Şu ana kadar 11 köyümüzde anasınıfı açılması yönünde karar alınmış durumdadır.

Bakanlığımızın bu projesi ile kapalı köy okullarımızı yeniden eğitim öğretim süreçlerine dâhil eden ‘Köy Yaşam Merkezleri’ ile vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu eğitimi, köy okullarımızın binalarında vererek, şehre gitmeden, sürekli bir kurs imkânını sağlamış olacağız. Eskişehir’de Çifteler, Günyüzü, Mahmudiye, Odunpazarı, Tepebaşı, Sivrihisar, Sarıcakaya, Seyitgazi olmak üzere 8 ilçemizde 12 ‘Köy Yaşam Merkezi’ hizmete girecek. Bunlardan Odunpazarı ilçemizde Karacaşehir Mahallesindeki okulumuz İngilizce Yaşam Merkezi, Sultandere Mahallesindeki okulumuz da Matematik Köyü olarak çocuklarımıza hizmet verecek.

Böyle önemli bir projeyi hayata geçiren başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Mahmut Özer’e, vilayetimizin bütün sorunlarını olduğu gibi özellikle eğitimle ilgili çalışmaları da vukufiyet ve dirayetle yönlendiren Sayın Valimiz Erol AYYILDIZ’a; gerekli bütün çalışmaları titizlikle yürüten Millî Eğitim Müdürümüze ve ekibine çok teşekkür ederiz"