İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"İlçemize bağlı Yukarı Kepen mahallesinden çıkan kaynak sudan yıllardır Yukarı Kepen ve Aşağı Kepen mahallelerinde yaklaşık bin 500-2 bin hektar büyüklüğünde bahçeler sulanmakta idi. Bu kaynak suyuyla sulanan bahçelerde ilçemizin meşhur markası Kepen lahanası ve Kepen pırasası üretilmekte; bunun yanında yaz aylarında fasulye, salatalık, biber, domates, elma, armut, erik gibi sebzeler ve meyveler yetiştirilerek ilçemizin sebze ve meyve ihtiyacını karşılanmaktadır. Tüm bunlarla birlikte mahallede yaşayan vatandaşlarımızın da geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Ancak bu kaynağın 500 metre ilerisinde devlet su işleri tarafından açılan derin kuyulardan yaz aylarında aşırı derecede su kullanılması nedeni ile bu kaynak su azalmakta hatta kuruma noktasına geldiği için bu güzelim bahçeler yeterince sulanamadığı için kurumakta veya ekim yapılmayarak boş bırakılmaktadır. Meyve ve diğer ağaçlar yeterince sulanamadığı için kurumaya yüz tutmuştur. Maddi durumu iyi olan vatandaşlar çareyi kendi bahçelerine binlerce lira harcayarak derin kuyu açtırmak suretiyle ve mazot kullanarak sulama yöntemine gitmişlerdir. Ancak son zamanlarda mazota yapılan aşırı zamlar nedeni ile ürettikleri sebzelerin maliyeti yüksek olduğundan yaz aylarında bile ilçe halkı olarak ucuz sebzeye erişim sağlanamamıştır.

Mahalle sakinleri ile yaptığımız görüşmede; kış aylarında derin kuyular kullanılmadığı için kaynak suyunun normal akmakta olduğunu, yaz aylarında derin kuyulardan su kullanılan alanın çok olması ve aşırı derecede su kullanılması neticesinde kaynak suyunun azaldığını hatta kuruma noktasına geldiğini, bu nedenle de sebze bahçelerini kullanamaz hale geldiklerini ve boş bıraktıklarını ifade ettiler.

Bu sudan faydalanan mahallelerimizin geçim kaynağı ve ilçemizin sebze ve meyve deposu olan bu bahçelerin eski canlılığına kavuşması ve boş bırakılmaması için yaz aylarında derin kuyulardan aşırı su kullanımının sınırlandırılması gerekmektedir. Aynı zamanda kaynak suyun pejmürde halden kurtarılarak çevre düzenlemesi ve temizliğinin yapılarak suyun çoğaltılması sağlanmalıdır.

Ünü ilçemiz sınırlarını aşan ilçemizin markası olan kepen lahanası ve kepen pırasasının üretildiği bu bahçelere gereken önemin verilerek üretimin daha çok artırılması ile birlikte hem vatandaşlarımızın daha çok gelir elde etmesi sağlanmalı hem de ilçemizin tanıtımı ile birlikte vatandaşlarımızın yaz aylarında ucuz sebze ve meyveye erişimi sağlanmalıdır"