Eskişehir Odunpazarı ilçesi Kurtuluş Mahallesi'nde bulunan Riskli Bina Tespit Analizi ile düzenlenen raporla mevcut durumda kullanıma elverişli olmadığı belirlenen pazar yeri, Büyükşehir Belediyesince 10 Mayıs'ta boşaltılarak yıkımına başlanmıştı. Pazar ile ilgili bir takım sıkıntılar yaşandığını ifade eden Ünlüce önemli bilgiler verdi. 

"Yazışmalarımız devam ediyor"

Ünlüce, pazarın mevcut durumu ile ilgili, “Kurtuluş pazaryeri ile ilgili herkesinde bildiği gibi bir yıkım sürecine girdik. Yıkım sürecinin öncesinde de ihale konusunda gecikmemek için projeyi de hazırladık. Altta otopark olacak, üstte de kapalı pazar olacak. Bununla ilgili bir mülkiyet problemimiz var. Buranın mülkiyeti hazineye aitti daha öncesinde. Afet riskli alan içinde hazine bir protokolle buranın mülkiyetini riskli alanda kullanılmak üzere bize devretti. Fakat yaşanan süreçte yargı süreci oldu. Yaşanan sürecin sonunda Valilik en son yazdığı yazıda buranın mülkiyetinin yıkımdan sonra tekrar Milli Emlak’a devretmemizi istedi. Bununla ilgili bir sıkıntımız var ve yazışmalarımız devam ediyor, yazışmalar eğer olumlu sonuçlanırsa projemizi yapmaya hazırız, yatırım programımızda da var, bütçemize koymayı da düşünüyoruz. Ama mevcut durumda böyle bir sıkıntımız var” dedi. 

"Burası şehrin bir hafızasıdır"

Ünlüce,  yaşanan süreci şu sözlerle anlattı;

“Burası bize bir protokolle devredildi. Tapusu şu anda bizde. Ancak afet riskli alanla ilgili yaşanan bir yargı süreci oldu. Bir parsel sahibi dava açtı. Valilik buranın tapusunu bana tekrar iade edin diye bir yazı yazdı. Biz de buna olumsuz cevap verdik. Dedik ki, ‘Burası şehrin bir hafızasıdır. Bir pazar yeridir. Burada yaşanan sıkıntılar nedeniyle biz burayı boşalttık ve yenisini yapmak istiyoruz. Şehre yeni bir pazar merkezi kazandırmak istiyoruz’ dedik ve cevabımızı gönderdik. Onlar da bize bu konuyla ilgili Bakanlığa görüş sorduklarını söylediler. Şuanda tapusu hala bizde. Ancak mülkiyet ile ilgili sıkıntılarımız var ve yazışmalarımız devam ediyor. Biz şehrimize güzel bir pazar kazandırmak istiyoruz”