Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu ve İkiyirmiüç Event Organizasyon işbirliğiyle düzenlenecek olan 3. Eskişehir Kurtuluş Yarı Maratonu’nun Lansman Toplantısı Sennacity Hotel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Genel Sekreter Yardımcısı Deniz Kaplan, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Ali Çeliksoy, İkiyirmiüç Event Organizasyon Kurucusu Ozan Demir ve basın mensupları katıldı.  

Açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Ali Çeliksoy, “Şehrimizin markası Eskişehir Yarı Maratonumuza bu yıl şehrimizin güzelliklerini de katarak bir süreç gerçekleştireceğiz. Eskişehir’de düzenleyeceğimiz organizasyonda 26 Ağustos’ta Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda spor şenliğimiz, 27 Ağustos’ta da yarı maraton içerisinde 10 K ve 21K etkinliğimiz olacak. Destek veren tüm basın mensuplarına teşekkür ediyor, 3. Eskişehir Kurtuluş Yarı Maratonunun şehrimize güzellikler katmasını diliyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Deniz Kaplan da yaptığı konuşmada, “Eskişehir Kurtuluş Yarı Maratonunun üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Gerek katılım gerekse sponsor destekleri gösteriyor ki, maratonumuz uluslararası boyuta adım adım taşınıyor. Burada basın mensuplarımızın de desteğini çok değerli buluyoruz. Umarım gelecek yıllarda Eskişehir Yarı Maratonu uluslararası arenada yerini alarak Eskişehir’in marka değerini artıracaktır. Eskişehir’in spor kenti unvanını tescillemesini, futbol dışında diğer branşlarda da önemli bir konumda olmasını çok önemsiyoruz. Başarıyla, güzel bir organizasyon olmasını diliyor emeğini geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İkiyirmiüç Event Organizasyon kurucusu Ozan Demir de Eskişehir yarı maratonunun heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Bu yıl Eskişehir Yarı Maratonuna 4 bine yakın sporcu, 19 farklı ilden koşucu katılım sağlıyor. 10K’da 1960 kişi kayıt olurken, 21K’da ise 2 bine yakın kaydımız var. Ayrıca 26 Ağustos’ta saat 17.00’de Sazova Parkı’nda çocuk koşumuz var. 400’e yakın çocuğumuz yarışacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Atletizm Federasyonu da bu organizasyonu merakla bekliyor ve destekliyor. Eskişehir Yarı Maratonu diğer illere de örnek oldu. Biz sadece koşu değil aynı zamanda spor festivali düzenliyoruz. Koşu Sazova Parkı’ndan başlayacak ve bu yıl yeni parkurla şehir içindeki güzellikleri gösterecek 21K koşumuz olacak. Cuma günü çocuk koşusu, Cumartesi 10K ve 21K koşusu olacak. Ayrıca cuma günü spor festivali olacak ve gün boyu spor egzersizleri, DJ performansları ve mini konserlerimiz var” diye konuştu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce ise maratonun iki önemli noktasına vurgu yaparak, “3. Eskişehir Kurtuluş Yarı Maratonuna yoğun bir kadın sporcunun katılmasını çok önemsiyorum. Geçtiğimiz yıl 2.’ncisi düzenlenen ve pandemi şartlarında 900’e yakın kadın sporcunun 600’e yakın erkek sporcunun yer aldığı yarı maratonun bu yıl farklı bir yönü de kadın sporcu katılımının yoğun olması. Eskişehir kadınların özgürce yaşadığı bir şehirdir. O yüzden maratonun böyle bir özelliği var. İkinci önemli nokta ise Eskişehir’imizin kurtuluşunun 100. yılındayız. Bildiğiniz üzere bu maratonu 2 Eylül Eskişehir’in kurtuluşuna yakın kutluyoruz. Büyük Önder Atatürk’ün istediği gibi bilimle, sanatla, sporla bunu gerçekleştiriyoruz. O yüzden Eskişehir, 100. Doğum günün kutlu olsun.  Türkiye Cumhuriyeti çatısı, Atatürk’ün ışığı altında nice 100 yıllarımız olsun” dedi. 

Konuşmaların ardından lansman toplantısı günün anısına çektirilen fotoğraf ile sona erdi.

3. Eskişehir Yarı Maratonu 

İlki 2009 yılında yapılan Eskişehir Kurtuluş Yarı Maratonu, Eskişehir’in Kurtuluşunun 100. yılına özel “Kurtuluşun 100. yılı için koşuyoruz” sloganı ile 26-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 4 bini aşkın sporseverin bir araya gelmesi beklenen etkinlikte,  kadın, erkek ve çocuk koşucular birbirinden güzel anlar yaşayacaklar. Koşuda çip takip sisteminin kullanıldığı yarış araç trafiğine kapalı güzergahta gerçekleştirilecek. Koşularda dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecek. Eskişehir’in tarihi bölgesi olan Odunpazarı başta olmak üzere şehrin cadde ve sokaklarından güzelliklerin yansıtılacağı koşu ile 3. Eskişehir Yarı Maratonu, Eskişehir’in tanıtımına da büyük katkı sağlayacak. Spor Festivalini de içinde barındıran organizasyonda Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda spor egzersizleri, DJ performansları, mini konserler de olacak.

Etkinlik hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler @ebbspor ınstagram ve facebook sayfalarını, ayrıca www.eskisehiryarimaratonu.com adresini ziyaret edebilirler.