Bahar Bilen açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Girdi maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle zaten sıkıntılı günler geçiren küçük esnafımız birde yüzde 7'lik KDV yükünü taşımaktadır. 

Lokantacı esnafı olarak temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin sektöre hizmet veren esnafımız için de uygulanmasını istiyoruz.

Lokantacı esnafı olarak temel gıda ürünlerini yüzde 1 ile aldıklarını ancak bu ürünleri satarken yüzde 8 KDV uygulanıyor. Buradaki yüzde 7'lik fark tamamen esnafımıza yansımaya başladı. 

Devletimizin gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi enflasyonla mücadelede tek başına yeterli olamayacağını burada tablonun bütünü olarak esnafın da KDV indirimine dahil olması gerekiyor.

Lokanta, çay bahçesi, kafeterya, pastane gibi yemek hizmeti sunan yerlerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin tüketicilere sağlayacağı 7 puanlık avantaj açısından da önemlidir.

"Ankara sesimizi duyun"

Pandemi sürecinde zar zor ayakta kalma mücadelesi derken o iki yılın birikimi ve üst üste gelen zamlar ile karşı karşıya kaldık. Buna bir de yüksek enerji girdi maliyetleri eklenince esnaf olarak ayakta kalma mücadelesi verir olduk.

KDV konusunu bakanlığa ilettik 

KDV ile ilgili sorunun ilgili Bakanlıklara iletildiğini ve çözümü içinde girişimde bulunduk. Sektör temsilcileri olarak Bizler KDV'nin yüzde 1'e çekilmesini istiyoruz. Esnafımız da KDV indiriminden yararlanmalıdır.