Dr. Yaşar Bildirici, 2009 yılından bu yana her yıl 12 Kasım'da kutlanan Dünya Zatürre Günü'nün, zatürre hakkındaki farkındalığı artırmayı, koruma, önleme ve tedavi müdahalelerini geliştirmeyi amaçladığını belirterek zatürrenin, özellikle bebeklerde, çocuklarda, vücut direnci düşük olanlarda ve yaşlılarda ciddi sonuçlara yol açabilen akciğerleri etkileyen bir iltihaplı hastalık olduğunu söyledi. 

“Zatürre ciddi bir sağlık sorunu”

COVID-19 dahil solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan ölüm yükünün 2021'de 6 milyonu aştığını belirten Bildirici, özellikle çok erken yaşta ve çok yaşlı kişilerin en büyük risk altında olduğunu söyledi. Zatürrenin akciğerleri etkileyen iltihaplı bir hastalık olduğunu hatırlatan Bildirici, tedavi edilmediği takdirde özellikle bebeklerde, çocuklarda, vücut direnci düşük olanlarda, sürekli hastalığı olanlarda ve yaşlılarda ağır seyrettiğine dikkat çekti. Bildirici, tüm dünyada zatürrenin hala ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve son 40 yılda öldürücülüğünün azalsa da hala yüksek olduğunu belirterek, özellikle çocuklar, 65 yaş üstü yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, sigara kullananlar ve bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar veya ilaç kullanımı olanlarda daha sık görüldüğünü dile getirdi. Toplum kökenli zatürrenin dünya genelinde hastane başvurularının, tedavi giderlerinin, iş-okul günü kayıplarının ve ölümlerin önemli bir kısmından sorumlu olduğuna işaret eden Bildirici, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının da zatürreye yol açtığını hatırlattı. 

Eskişehir Özel Ümit Hastanesi'nden Dünya Prematüre Günü’ne özel etkinlik Eskişehir Özel Ümit Hastanesi'nden Dünya Prematüre Günü’ne özel etkinlik

Zatürreden korunmak için alınacak önlemlerle bu sağlık sorununun önlenebileceğini belirten Bildirici, altta yatan kronik hastalıkların kontrol altına alınması, dengeli beslenme, hijyenik önlemler, sigara ve alkol alışkanlıklarının kontrolü, pnömokok ve yıllık influenza (grip) aşılarının uygulanmasının önemini vurguladı. Ayrıca, aşılamayla zatürre görülme sıklığı ve ölüm oranlarının azaltılabileceğini ifade eden Bildirici, grip mevsimine girildiği bu günlerde mesafe ve hijyen tedbirlerine ek olarak eksik grip, zatürre (pnömokok) aşılarının tamamlanmasının önemini vurguladı.