Eskişehir'de Serap Bor, 19 Mayıs 2022 tarihinde eski kocasının azmettirmesi sonucunda 15 yaşındaki oğlu tarafından öldürüldü. İlk duruşmada, kocası için ömür boyu hapis istenirken, oğlu için 19 yıl hapis talebi ile yargılama devam ediyor. Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Serap Bor davasında adalet için toplandı.

Eskişehir'de feci kaza: Sürücü ağır yaralandı Eskişehir'de feci kaza: Sürücü ağır yaralandı

"Adil yargılama istiyoruz" 

Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu adına açıklama yapan Selime Orcan, Serap Bor davasında adil yargılama istediklerini dile getirerek, cinsiyetçi ceza indirimlerinin uygulanmasını istemediklerini vurguladı.

"Hiçbirimiz güvende değiliz" 

Toplumun eşit bireyleri olarak kadınların şiddetten korunması, devletin ana göreviyken kadın cinayetlerinde cezasızlığın bir devlet politikası haline geldiğini anlatan Orcan, “Hükümet, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarak bunu tescilledi. Kadınları korumayan devlet politikası, planlanarak tasarlanarak yapılan kadın katliamlarına verilen cinsiyetçi cezalar erkekleri cesaretlendiriyor. Biliyoruz hiçbirimiz güvende değiliz, katiller cezalandırılsın diye sesimizi yükseltmek zorundayız. Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Kadın Komisyonu olarak, Serap Bor'un katillerinin hak ettiği cezayı almaları için davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızın tekrar altını çiziyoruz. Kadına yönelik şiddet ve tacize, kadın cinayetlerine dur demek için tüm demokratik emek ve meslek örgütlerini, sendikaları harekete geçmeye çağırıyoruz.” dedi.

Serap Bor için adalet 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bünyesindeki Eskişehir Kadın Meclisi adına açıklamada bulunan Berfin Ercan, kendi hayatı hakkında karar almak istediği için öldürülen Serap Bor için adalet sağlanana dek davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

2022 yılında 334 kadın cinayeti gerçekleşti 

2022 yılında tam 334 kadın cinayeti ve 245 şüpheli kadın ölümünün gerçekleştiğini ifade eden Ercan, “Bu kadınların 158’i tıpkı Serap Bor gibi evlerinde, 139’u ise ateşli silahlarla öldürüldü. Kadınlar en çok evli oldukları, birlikte oldukları, boşandıkları erkekler veya akrabaları tarafından evlerinde öldürülüyor. Bu verilere baktığımızda görüyoruz ki kadın cinayetlerinin sorumluları, İstanbul Sözleşmesi'nden imzayı çekenler, şiddete karşı yasaları etkin uygulamayanlar, bireysel silahlanmanın önünü açanlardır.” şeklinde konuştu.

"Adalet için mücadele edeceğiz"

Ercan, “Eskişehir'de geçtiğimiz günlerde 25 yaşındaki Tuğçe Can defalarca bıçaklanarak ve boğazı kesilerek öldürüldü. Yine Tuğçe gibi genç bir kadın olan 21 yaşındaki Ayşenur Çolakoğlu, birlikte olduğu erkek tarafından silahla vurularak öldürüldü. Daha geçtiğimiz gün ise Zerin Kılınç'ın birlikte olduğu erkekle bulunduğu binadan düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği haberini aldık. Fadime Aslan ise Eskişehir’de evli olduğu Mehmet Aslan tarafından öldürüldü. Fail daha sonra ‘boşanması için annelerine baskı yaptığı’ bahanesiyle bir oğlunu öldürüp diğerini yaraladı. Eskişehir'de yaşanan tüm kadın cinayetleri ve şüpheli ölümlerde olduğu gibi Tuğçe Can için, Ayşenur Çolakoğlu için, Zerin Kılınç ve Fadime Aslan için adalet mücadelemizi yürüteceğiz" diye konuştu.