Ekonomik kriz derinleştikçe borçluların sayısı da her geçen gün artıyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de yeni eğitim yılı 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başladı. Özellikle eylülün ilk haftasında okul harcamalarından dolayı borçlar da tavan yaptı. Ancak buna rağmen kentte henüz okul verişi yapamayanlar var. Bazı veliler ise bin bir türlü zorluklarla çocuklarının okula eksiksiz göndermeye çalışıyor. Enflasyona bağlı artan ekonomik kriz bu yıl kırtasiye malzemeleri ve okul giysisi fiyatlarını da rekor şekilde artırırken, fiyat artışına yetişmeye çalışan veliler, kredi kartlarına yüklendi. Kimi veli de bireysel kredi çekip çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşıladı. 

Mağazaya girince ilk soru: POS cihazı var mı? 

Ülke genelinde kartla harcamanın 191,1 milyar liraya çıktığı dönemde eğitim harcamasında karta sarılan velilerin yaptığı harcama yıllık yüzde 51 arttı. Eskişehir’de okul alışverişlerinde “POS cihazı var mı” sorusu rekor kırdı. Kentte artan kira fiyatları, asgari ücretin enflasyon karşısında sürekli değer kaybetmesi, velileri kredi kartıyla alışveriş yapmaya yönlendirdi. En büyük sıkıntı borçların geri ödemesinde yaşanıyor. Bunun en büyük örneği bireysel kredilerde. Bireysel kredilerini ödeyemeyenlerin sayısı 78 binden 96 bine çıktı. Sadece temmuz ayında 180 bin kişi yasal takibe girdi. 

Veliler enflasyona eziliyor

“Eylülün birinci haftasında okul masrafı için 7 bin lira harcama yapmışım” diyen bir veli okulun da ayrıca kendilerinden 3 bin lira para istediğini ve bu parayı da çocuğunun mağdur olmaması için mecburen verdiğini söyledi. Aynı veli şöyle diyor; 

“Kredi kartı borçlarımı ödeyemiyorum çünkü kazandığımız parayla ancak geçinebiliyoruz. Kartımda 75 bin lira limit vardı hepsi bitti” 

Emlakçıların telefonları susmuyor! Herkes bunu soruyor Emlakçıların telefonları susmuyor! Herkes bunu soruyor

Kimi anne baba ise okulların açıldığı Eylül’ün ikinci haftasında çocuğuna kıyafet bile alamadı. Eskişehir’de başka bir veli “Sadece bir kısa kol, bir pantolon. Geri kalanını daha alamadım. Kırtasiye malzemelerine de daha giremedim. Bir defter bir kalemle çocuğumu okula gönderdim. Başka çözüm yolu yok. Kredi çekip alışveriş yapacağız” diyor.