Geçen hafta kilosu 60 liraya satılan çileğin fiyatı bu hafta 70 liraya çıktı. Üzümün kilo fiyatı 30 liradan 40 liraya yükselirken, incir 50 liradan 60 liraya, muz ise 35 liradan 45 liraya çıktı. Eskişehir’de kurulan bir semt pazarında domatesin kilosu da 20 lira oldu. Şeftalinin 40 liraya alıcı bulabildiği pazarda patlıcan satıcısına göre 20-30 lira aralığında, biber ise 25-35 lira olarak satılıyor.

“Son bir-iki aydır her şey uçtu”

Perşembe pazarında her hafta tezgâh açan bir pazarcı esnafı “Fiyatlardan çok yakınıyoruz. Normalde şeftali yerinde 30-35 lira burada da aynı fiyata satmaya çalışıyoruz, zammı yansıtmasak bile millet kan ağlıyor. Her şeye her gün zam geliyor, millet mağdur gerçekten. İşlerimiz çok kötü, pazar bomboş. Milletin alım gücü yok. Bundan birkaç hafta önce yine iyiydi, son bir-iki aydır her şey uçtu. İşin içinden nasıl çıkacağız bilemiyorum” diye konuştu.

Önceden kiloyla şimdi birer ikişer tane

İnsanların alım gücünde düşüş olduğunu, artık ürünleri birer ikişer tane aldıklarını ifade eden bir başka pazarcı esnafı ise “En fazla yarım kilo alıyorlar. Hak veriyorum para yetmiyor, her şey yükselmiş. Yüzde 20 bir ürüne, yüzde 20 diğer üzerine zam geliyor. Nasıl olacak biz de bilmiyoruz. Eskiden kenara para koyardık şimdi karın tokluğuna çalışıyoruz” dedi.

Eskişehir’de yıllardır çözülemeyen sorun esnafı da vurdu Eskişehir’de yıllardır çözülemeyen sorun esnafı da vurdu

“İnsanlar artık pazar sonu indirim olur diye geliyor”

Kentte kurulan cumartesi pazarındaki bir esnaf da tezgahını gösterip ‘Yeni ürün koyamıyoruz’ diyerek şöyle konuştu;

“20 yılı aşkın süredir bu işi yapıyorum. Şu an tezgâha mal koyamıyoruz, ürünler çok pahalı. İnsanlar çok sıkıntı yaşıyor, biz de sorunlar yaşıyoruz. Biz de mağduruz, yapamıyoruz. İnsanların alım gücü düştü, artık kuruş hesabı yapar oldular. Alışverişe gelen müşterilerim ‘500, bin lira ile geldik para kalmadı’ diyor. Bunlar büyük miktarlar. Artık pazar sonu gelip tezgâh altı ürünleri alanların sayısı arttı. İnsanlar bir lira düşük ürün alabilmek için uğraşıyor. Bizim alımı gücümüz de bitti, masraflar çoğaldı. Vatandaş da haklı”