Eskişehir Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek ekonomik krize dikkat çektiği açıklamasında, “Şu anda ekonomik kriz Türkiye’de devam ediyor. Hiç kimse ülkede rahatız demesin. Pazarcı esnafı evine ekmek götüremez hale geldi. Fiyatlar yüksek, insanların alım gücü azaldı. Asgari ücretin ne olacağı belli değil, insanlar daha zammı almadan markette, pazarda, doğalgaz, elektrik ile tüketicinin işi zor. Aldığı asgari ücret zammı eriyecek. Çünkü neden, alım gücü azaldı. Bizim sebze ve meyve üretiminde maliyet çok. Akaryakıt, nakliye, poşet hepsi masraf. Malı yerinden 5 liraya alsa, 5 lira da masrafı var” dedi. 

“Vatandaş bir kilo meyve alamıyor”

Çiçek, “Vatandaş pazara geldimi, 3 kilo mandalina, 5 kilo portakal alabiliyordu, insanlar artık yarım kilo, 1 kilo alabiliyor. Artık poşetlerle dolu dolu sebze meyve alamıyor vatandaş, yediğinden içtiğinden kısmaya çalışıyor, geçim sıkıntısı başladı. Ev kiraları, dığalgaz, elektrik insanlar gerçekten zor durumda. Pazarcı esnafımız da malı tüketemiyor, pazara fazla müşteri gelmiyor, halkımız çok zor durumda çünkü. İnanın Eskişehir pazarları olmasa vatandaşların işi daha zor. Üç harfli marketler, aldı başını gitti, her sokağa market açılıyor. Etiket hilesiyle vatandaşlarımızı kandırıyorlar. Dışarda farklı, kasada farklı fiyat. Pazarda elmanın kilosu 20 lira, markette 40 lira. Pazarcı esnafı az kazanan, çok şükreden insanlar. Biz fazla kar amaçlı mal satmıyoruz, bu şekilde bile pazarcı esnafı ayakta durmakta zorlanıyor” diye konuştu. 

Eskişehir’de kredi kartında taksit artırılsın çağrısı Eskişehir’de kredi kartında taksit artırılsın çağrısı

“Durum pandemiden daha kötü”

Pandemide bile ekonomik açıdan bu kadar etkilenmediklerini ifade eden Mehmet Çiçek, “Pandemide biz böyle etkilenmedik. Şu anda pandemiden daha kötü durum. Pazarcı esnafı pandemide evine ekmek götürebiliyordu şükürler olsun. Ama şu anda pazarcı esnafı zor durumda, mal satılmıyor. Maliyetler yüksek. Kasa, nakliye, gübre, ilaç, işçilik maliyeti var. Asgari ücretin ne olacağı belli değil. Maliyetler malın fiyatını etkiliyor. Mazotun, doların ne olacağı belli değil. Pazarda eleman çalıştıramıyoruz, kendi çalıştığı halde evine ekmek götüremiyor, çünkü mal satamıyor” şeklinde konuştu.