Eskişehir esnafının da beklediği haber geldi Eskişehir esnafının da beklediği haber geldi

Eskişehir’de simit ve ekmek fiyatlarının 7 lira olması, para üstü için esnafların fazladan bozuk para bulundurmasını gerektiriyor. Sadece fırın esnafı değil aynı zamanda küsuratlı satış yapan yerler, çay ocakları kahvehaneler de bozuk para konusunda yokluk çekiyor. Fırın esnafı çareyi birikmiş bozuk paralarını getiren vatandaşta buldu ama bunun da devamlılığı sağlanamayınca dükkanlarında kampanya yapmaya başladı.

Bozuk para getirene poğaça bedava

Eskişehir’in merkezi noktasında pastane ürünleri satışı yapan bir esnaf, merkez bankasından haftalardır bozuk demir para alamadı. Çevre esnaflardan ya da eşten dosttan aldığı bozuk paralar da yetişmeyince çareyi bozuk para getiren vatandaşa ücretsiz simit poğaça ürünlerinden vermekte buldu. Eskişehir’de gündem yaratan bu kampanya ise esnafın çaresine hayret etti.

‘Aylardır alamıyoruz’

Eskişehir’de uzun yıllardır esnaflık yapan Selami Çetin “Aylardır her hafta başında merkez bankasına gitmemize rağmen bozuk para bulamıyoruz. Bulsak bile bize 100-200 lira bozuk para yetmiyor çünkü simit zaten 7 lira. 30 kişi simit alsa bozuk paramız bitiyor. Satışlarımız çok yoğun. İnsanlar ekonomi zorlaştıkça öğlen yemeğinde simit poğaça yemeyi keselerine daha uygun buluyor. Bozuk para vermeyince de borçlu kalmak yerine ücret almıyoruz. Hem vatandaşı hem bizi zor durumda bırakıyor. Aylardır çözüm bekliyoruz. CİMER’e bile yazdım ama hala üretimi yapılmadığı söyleniyor. Bozuk para gramajlarını düşürdüler ama yine yok yine yok” dedi.

Son günlerde Elazığ’da bir esnafın da bozuk para karşılığında para verdiği gündeme gelmişti. Eskişehir’deki esnafların da bu konudaki mağduriyeti piyasada bozuk paranın kendi değerini kaybettiği konusunda tartışmalara sebep oldu.