Eskişehir’de şebeke suyuna zam geldi. Zam 28 Kasım 2022 Pazartesi'den itibaren geçerli olacak. Zam oranı yüzde 70 olarak oy çokluğuyla belirlendi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul Toplantısı ikinci oturumu dün yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmişti. Bugün Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında meclis bir kez daha toplandı. Toplantıda şebeke suyuna 28 Kasım 2022 Pazartesi'den itibaren yüzde 70 zam yapılması kararı alındı. 

AK Parti grubu zammın makul seviyeye çekilmesi ve 1 Ocak’da uygulanması önerisinde bulundu. 

AK Partili meclis üyelerinin geçen Kasım ayından bu yana şebeke suyuna fazla zam yapıldığını belirtmesi üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Geçen yıl Kasım ayından buyana Türkiye’de fiyatlar nereye çıktı? Şu kar lafını kaldırın. Kamu kuruluşları kar etmez. Gelir artışı vardır” dedi.

Sakallı'dan "Ayakkabısını yalamamız lazım" sözlerine tepki Sakallı'dan "Ayakkabısını yalamamız lazım" sözlerine tepki

ESKİ'den yapılan açıklamada "Vatandaşlarımızın eski tarifelerden su yükleyebilmesi için Kurtuluş Mahallesi, Vişnelik Mahallesi ve Sıcaksular bölgesinde hizmet veren veznelerimiz 25-26 Kasım tarihlerinde saat 20.00'ye kadar açık olacaktır. Vatandaşlarımız kent genelinde bulunan 53 sumatikten ise 7/24 hizmet alabileceklerdir" denildi. 

Yeni tarifeye göre konutlarda kullanılan şebeke suyunun 1 metreküpü 7 lira 93 kuruştan 13 lira 50 kuruşa yükseldi. İş yerleri ve inşaatlarda ise bu rakam önceki tarifede 15 lira 90 kuruş iken 27 lira 6 kuruş oldu.