Geçtiğimiz günlerde Ankara’da görülen Sivas Katliamı’na ilişkin firari 3 sanığın yargılandığı son davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, davanın zamanaşamı ile düşmesine karar verdi. Karara tepkiler sürerken, Eskişehir’de Hacı Bektaş Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mahsuni Ilgın ve dernek yöneticileri ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı yöneticileriyle bir araya gelen CHP Milletvekili Utku Çakırözer de karara tepki gösterdi. Çakırözer, “30 yıldır beklenen adalette bir utanca daha imza atıldı! İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz! 33 canımızı unutmadık, unutturmayacağız!” dedi. 

 “Sivas’ı hiç kimse unutturamaz” diyen Dernek Başkanı Mahsuni Ilgın, “İnsanlık davasında zaman aşımı olmaz!  Bu kararla ilgili tüm sivil toplum örgütleriyle bir basın açıklaması yapacağız. Sivas’ı hiçkimse bize unutturamaz! Sivas’ı asla unutmayacağız ve bu davanın peşini bırakmayacağız” dedi. 

Eskişehir’de büyük elektrik kesintisi: Tarih ve saat açıklandı Eskişehir’de büyük elektrik kesintisi: Tarih ve saat açıklandı

“Sivas Katliamını unutturmayacağız”

Sivas katliamında verilen zamanaşımı kararının vicdanlarda yeri olmadığını söyleyen Çakırözer, şu açıklamayı yaptı:
“Evrensel kural var, insanlığa karşı suçlarda zamanaşımı yoktur. Ama bizim mahkememiz bu insanlığa karşı işlenmedi diyor. Bunun adı nedir? Bu alınan karar hukuken de, vicdanen de, ahlaken de doğru değildir. Buna tepkimizi Eskişehir’de derneklerimizle gösteriyoruz. Bu tepki adalete, hukuka inanan milyonların tepkisidir. Hepimizin içi yanıyor. Bu karar kimsenin vicdanına sığmamıştır. 33 canımızı diri diri yakanlar elini kolunu sallayarak dolaşacaklar! Vicdanlarda yerini bulmayan hiçbir kararın hukuken de yeri yoktur. Sivas katliamında yitirdiğimiz canlarımızı, aydınlarımızı unutmadık, unutturmayacağız”