Eskişehir Odunpazarı ilçesi Vişnelik Mahallesi'ndeki Dede Korkut Parkı'nda yoga yapanlar Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'e şikayet edildi. Parkın güvenlik görevlileri, yoga yapan kadınlara müdahale ederek yoga yapmalarını engelledi. Parkı yaptıran Türk Dünyası Vakfı ise etkinliğin izinsiz olduğu gerekçesiyle müdahale edildiğini açıkladı.

Eskişehir Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan gruba güvenlik görevlileri müdahale etti. Müdahalenin nedeni olarak ise bazı vatandaşların CİMER’e yaptıkları şikayet olarak gösterildi.

CİMER'e şikayet edildiler 

Eskişehir Odunpazarı ilçesi Vişnelik Mahallesi'ndeki Dede Korkut Parkı’nda oldukça ilginç bir olay yaşandı. Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan kadınlar, kimliği belirsiz kişiler tarafından CİMER’e şikayet edildi. Sabah saatlerinde yine yoga yapan kadınların yanına gelen emniyet güçleri, CİMER'e parkta yoga yapmaları konusunda şikayet olduğunu öne sürerek, vatandaşların yoga yapmasını engelledi. Yoga yapmak için bir araya gelen grup güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile karşılaştı. Güvenlik görevlilerini ikna etmek için konuşan grup üyeleri yanıt olarak ise 'Sizi CİMER’e şikayet etmişler' oldu.

Eskişehir'de tarihi hamam talan edildi Eskişehir'de tarihi hamam talan edildi

"Parklarda spor etkinliklerimiz başlıyor" 

Yoga yapan kadınların engellenmesine tepki Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'den geldi. Büyükerşen de sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, "Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Kentpark ve Büyük Parkımızı her zaman kullanabilirsiniz gençler. Ayrıca 6 Haziran itibariyle parklarda spor etkinliklerimiz de başlıyor. Onlara da katılabilirsiniz" ifadelerine yer verdi.

"Siz şaka mısınız?" 

Dede Korkut Parkı'nda yoga yapılmasının engellenmesine tepki gösteren Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepkisini şöyle ifade etti:

"Eskişehir Valiliğinin sorumluluğundaki Dede Korkut Parkında yoga yapanlar Cimer’e şikayet edilmiş. Güvenlik görevlisi yoga yapanları engellemiş. Bu da mı yasak oldu? Gerekçeniz ne? Siz şaka mısınız? Değerli arkadaşlar, tüm parklarımız sizindir. Özgürce yoga yapabilirsiniz. İstediğiniz parkımızı kullanabilirsiniz. Kimseden çekinmeyin. Bir ihtiyacınız olursa söyleyin. Spor İşleri Müdürlüğümüz temin eder. Sizleri ziyarete geleceğim. Çok sevgiler, selamlar."