Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şubesi’nde olağanüstü kongrenin ikinci kez iptali kararı tartışmalara yol açtı. Sendikanın eski şube başkanı Ramazan Uysal, yaptığı açıklama ile karara tepki gösterdi.

Eskişehirlilere bıkkınlık veren koku yine gündemde Eskişehirlilere bıkkınlık veren koku yine gündemde

Ramazan Uysal açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Bildiğimiz gibi 2022 yılının 10. ayında şubemizin olağan genel kurulunu yaptık yaşanan çeşitli entrikalar ve menfaat ilişkileri ile şube yönetimi oluşturuldu. 1 yıl üzerinden geçmeden şube yönetiminde büyük huzursuzluklar ve kavgalar başladı. Yaşanan huzursuzluklar olağanüstü genel kurul kararı ile neticelendi, hatta olağanüstü kararına yönetimin çoğu imza koymadı. Israrla muhalefet etti. Genel merkez olağanüstü toplantıyı uygun görmedi, ancak; ben bu iki sekreter ile çalışmam bu şartlarda üye hizmet edilemez ancak koltuk işgal edilmiş olur diyen   şube başkanı seçim kurulundan karar çıkarmak suretiyle genel kurulu yapmak içinde resmi olarak gazetelerde ilan etti. Seçim davetiyelerini gönderdi. Genel merkez yönetimi şubeye bunun kanunsuz olacağını şube yönetimine bir yazı ile bildirdi ancak şube yönetimi genel kurul hazırlıklına devam ederek gerekirse genel merkezi dağıtacağım ama bu kongreyi yapmaktan vazgeçmem dedi. Bundan sonra da entrikalarına devam ettiler, birbirini yiyen hiçbir sendikal icraat gösteremeyen birbiri ile ekip olamayan bu kişiler bizim kapımıza gelerek iş birliği teklif ettiler ve bazı şartlar ileri sürdüler bizler ise buna olumsuz cevap verdik”

“Demiryolu-İş Eskişehir’i küçük düşürmeye kimsenin hakkı yok”

Uysal şöyle devam etti;

“Ben delege arkadaşlar ile istişare ederek sendikal hizmet verecek uyumlu ekip kurulması gerektiğini ifade ettim, çünkü Eskişehir şubesinin istikrarsızlığının nedeninin sendikal bilgisi ve yeteneği olmayan hamaset duygusu ile oluşan çeşitli koalisyon ve gruplar ile kurulan ehliyetsiz ve menfaat beklentisi olanlardan bizim üyelerimize fayda gelmeyeceğini bu yaşadığımız bir yıllık süre zarfında tekrar tecrübe eder öğrenmiş olduk.
Eskişehir şubesi 1952 yılında kurulmuş ve sendikacılık hayatına yön veren, Türk İş'in kurulmasında, Demiryolu-iş sendikasını kuran dev bir sendikadır Demiryolu iş sendikası genel merkez yönetiminde bulunmuş bir sendikadır. Demiryolu-İş Eskişehir şubesini küçük düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu kısa dönemde bugüne kadar hiç yaşanmamış ve hiçbir zamanda camiamızın unutamayacağı olaylar yaşanmıştır. Sendikal kamuoyu da bu yaşananları hayretle takip etmektedir” 

“Yaşananları kınıyorum”

Son gelişmeleri de aktaran Ramazan Uysal, “Şimdi ise daha önce olağanüstü kongre kararı alarak iptal eden yönetim ikinci defa olağanüstü kongre kararı alıp her türlü hazırlıkların tamamlanmış listelerini askıya çıkarmış sadece delegenin demokratik hakkına kullanması kalmış olmasına rağmen seçime 5 gün kala kongre iptal edilmiştir, birbiriyle devamlı kavgalı olan muhatap oldukları kişilere birbirini devamlı şikâyet etmekten geri kalmayan   aciz yönetim birleşelim ve yola devam edelim kararına varmışlardır. Kendi menfaatlerini ön planda tutan bu basiretsiz ve ehliyetsiz yönetim gördüğünüz gibi iflas etmiştir. İsçiye verecek bir hizmeti olamaz, sendikacılık adına en ufak bir hizmette bulunamaz sadece 3 yıl daha maaş alabilmek için şube yönetimini işgal etmenin derdindeler. Koskoca Eskişehir şubesi bu durumlara düşmemeli, düşürülmemelidir. Yaşanan olayları şiddetle kınıyor takdiri siz üyelerimizin bilgisine sunuyorum”