Eskişehir'de Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu Sözcüsü Mehmet Ektaş, raylı sistem mezunlarının işe alınmaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ektaş "Bu çocuklar, devletine güvenerek bu okullara kayıt oldu, mezun oldu. Yapacakları mesleğin hayallerini kurdular. Aldıkları eğitim ve diplomaları nedeniyle TCDD dışında hiçbir yerde iş şansları yok. Aileleri ve kendileri büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çocuklar bunalımda, hayatları rezil olmak üzere" dedi.

Ektaş, yaşanan gelişmeleri şu sözlerle anlattı;

"Demiryollarının hareket memuru, tren teşkil memuru, puantör, makinist, yol, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekominikasyon bakım ve onarım memuru, sürveyan ve teknisyenlerinin yetiştirildiği, TCDD’nin nitelikli meslek elemanı ihtiyacını karşıladığı tek okul olan Demiryolu Meslek Lisesi 1994 yılı bütçe kanununda yer verilen kamu kurumlarına ait okulların kapatılması kararı  çerçevesinde 1998 yılında son mezunlarını verdikten sonra kapatıldı. Kapanmanın ardından Demiryolu Meslek Lisesi binası Anadolu Üniversitesine devredildi. TCDD’nin nitelikli meslek elemanı ihtiyacını karşılamak üzere Anadolu Üniversitesi Porsuk Meslek Yüksekokulu bünyesinde Raylı Sistem Teknolojileri bölümü açıldı. Bölüm içinde İşletme, Yol, Makine, Elektrik-Elektronik dalları altında hareket memuru, tren teşkilci, puantör, kondüktör, demiryolu yol, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekominikasyon tesisleri bakım ve onarım hizmetlerinde görev alacak  meslek elemanları yetiştirilmeye başlanıldı. Kısa bir süre içinde demiryollarına özel meslek elemanı yetiştiren okulların sayısı hızla arttı. Ülkemizde Eskişehir’den Erzincan’a, Karabük’ten Muş’a tam 14 ilimizde Lise ve Yüksekokul seviyesinde Raylı Sistem Teknolojileri bölümleri açıldı. Halen; Eskişehir,  Erzincan, İstanbul, Elazığ, Sivas, Karabük, Niğde, Afyon, Amasya, Muş, Erzurum, Osmaniye, Siirt, Yozgat’ta bulunan okullar eğitimlerini sürdürmektedirler. Bu okulların açılmasında, Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversitelerimiz TCDD ile işbirliği yaptı. Eğitim ve Öğretim programları TCDD’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde TCDD’nin görevlendirdiği demiryolu uzmanlarıyla birlikte yapıldı. Bu okullarda demiryolu mesleğine özgü derslerin neredeyse tamamı TCDD tarafından görevlendirilen TCDD personeli uzmanlar tarafından verildi ve halen verilmeye devam ediyor. Bu okullarda okuyan öğrenciler stajlarını TCDD bünyesinde yaptı, yapmaya devam ediyorlar. Yine TCDD uzmanları ile Mesleki Yeterlilikler Kurumu birlikte demiryolu meslek standartlarını ve yeterliliklerini oluşturdu, bunlar resmi gazetede yayımlandı"

“Hani mesleki eğitim memleket meselesiydi”

Ektaş, "Ülkemizi yöneten siyasetçilerin mesleki eğitime verdikleri sözlere, TCDD’nin bu okullara verdiği desteğe güvenen onbinlerce aile çocuklarını büyük umutlarla, bir meslek ve iş sahibi olacakjları düşüncesiyle bu okullara yönlendirdi, gençlerimiz büyük bir heyecan ve demiryolcu olma hayaliyle okullarını bitirdiler. Aldıkları eğitim nedeniyle, bu okullardan mezun olan gençlerimizin çalışabilecekleri tek alan demiryolları. Demiryolu dışında hiçbir kurumun işe alım nitelik tablosunda raylı sistem teknolojilerine yer verilmiyor.Bugün Ülkemizde Raylı Sistem Teknolojileri Programlarından mezun olmuş ve TCDD ile TCDD Taşımacılık A.Ş.’den işe alım ilanı bekleyen binlerce mezun, halen okuyan 2000 civarında öğrencimiz var. Daha önceki yıllarda TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından açılan sınırlı kadrolarla işe giren bu gençlerimiz 30. Haziran tarihinde ÖSYM tarafından yapılan duyuru ilke büyük bir şoka girdiler. TCDD,  126 hareket memuru, 61 tren teşkilcisi, 27 sürveyan, 48 elektrifikasyon hat bakım onarım memuru, 73 sinyalizasyon hat bakım onarım memuru, 178 yol hat bakım onarım memuru, 19 puantör alımı, TCDD Taşımacılık A.Ş. ise 3 kondüktör alımı için hazırladığı nitelik tablosunu ÖSYM’ye göndermiş, ÖSYM tarafından 30 Haziran’da ilan edilen kadro pozisyon tablosu ile nitelik tablosunda acı gerçek ortaya çıkmıştır" diye konuştu. 

Türkiye'nin gündemindeki saldırganın hedefi Eskişehir'miş Türkiye'nin gündemindeki saldırganın hedefi Eskişehir'miş

"Çocuklar bunalımda"

Ektaş, şöyle devam etti;

"TCDD keyfi, hiçbir kamu yararı bulunmayan, Ülkemizin mesleki eğitim politika ve stratejileriyle de çelişen bir tutumla nitelik tablosunda; hareket memuru, tren teşkil memuru ve sürveyanlık için bu mesleklerle ilgili hiçbir örgün mesleki eğitim almamış, mesleklerle ilgisi olmayan “ Lisans Mezunu Ticaret Ekonomisi, Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği, İşletme Öğretmenliği, İş Yönetimi ve Ticaret Eğitimi Öğretmenliği, İstatistik, Matematik ve İstatistik, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik ve informatik, Matematik bilgisayar programcılığı, uygulamalı matematik ve bilgisayar, Bilgisayar ve kontrol öğretmenliği, Muhasebe ve Finasman Öğretmenliği, İşletme Öğtretmenliği, Uluslar arası Ekonomi, Gümrük İşletmeciliği, Uluslar arası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, Ulaştırma ve Lojistik, Lojistik Yönetimi” bölümlerine yer vermiş esas işe alınmask gereken binlerce raylı sistem teknolojisi programı mezununu devre dışı bırakmıştır. Bu çocuklar, devletine güvenerek bu okullara kayıt oldu, mezun oldu. Yapacakları mesleğin hayallerini kurdular. Aldıkları eğitim ve diplomaları nedeniyle TCDD dışında hiçbir yerde iş şansları yok. Aileleri ve kendileri büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çocuklar bunalımda, hayatları rezil olmak üzere"