Bazı aileler kendilerinin anaokuluna giden 2 çocukları olduğunu ve faturanın kendileri için çok daha büyük olduğuna dikkat çekerek "İki çocuk için bu yeni fatura 17 bin 100 TL yapıyor. Bugünkü hayat şartları, özellikle şu kış mevsiminde yaşanan ekonomik sıkıntılar da düşünüldüğünde öğrenci velilerin sırtına bu kadar büyük bir yükün bindirilmesi kabul edilemez. Çevremizdeki birçok aile çocuklarını okula göndermeyeceğini söylüyor. Eğer devlet okulları paralı hale geldiyse söylesinler biz de bilelim, ona göre tedbirimizi alalım. Gerekirse biz de göndermeyelim. Son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar dar ve sabit gelirli kesimlerin alım gücünü yarı yarıya düşürdü. Hal böyleyken durumu iyi kötü ayrımı yapmadan böyle bir kararın alınması kabul edilemez. Tüm veliler tepki göstermeli ve çocuklarını anaokuluna göndermemeli. Zira bu kadar yüksek bir meblağı böyle ekonomik krizin zirve yaptığı bir zamanda ödeyecek durumumuz yok" sözleri ile tepkilerini dile getirdiler.

Velilere şok üstüne şok 

Anaokullarının 4-8 Eylül'de uyum eğitimlerini aldıklarına ve 11 Eylül'de eğitime başladıklarına dikkat çeken veliler, kendilerine gönderilen bir yazıyla şoke olduklarını, ücretsiz olan anaokullarının bir anda paralı hale getirildiğine tepki gösterdiler. Yaşadıkları durumu anlatan veliler "Okullar açılırken böyle bir şey yoktu. Okulların açılmasından sonra yönetmelik çıkarılıp şimdi hepimizden çocuk başına 8 bin 550 TL para isteniyor. Bu ağır ekonomik şartlarda biz bunun altından kalkamayız" diye isyan ettiler. 

Öte yandan okul müdürü ile görüştüğünü ifade eden bir veli, okul müdüründen aldığı cevap karşısında şok oldu.  Eskişehir’de bir okul müdürünün, bu ücretlerin de yetersiz olduğunu yemeklerin kalitesinin niteliğinin düşeceğini söylediği ifade edildi. 

Veliler kendilerine okullarından gönderilen yazıda şu ifadelerin bulunduğunu belirttiler:

"Sayın velilerimiz, 14/10/2023 tarih ve 32339 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğini 26. ve 27. maddesi gereğince Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 'Okul Öncesi Ücret Tespit Komisyonu' oluşturulmuş ve komisyonca bağımsız anaokullarında katkı payı bedeli, beslenme, personel, temizlik ve benzeri giderler dahil aylık 950 TL olarak belirlenmiştir. Alınacak bu katkı payı Eylül ayından itibaren 9 ay toplanacaktır.

Ancak sene başında yapılan O.A.B toplantısında alınan karar gereği beslenme, personel ve temizlik ücreti olarak .... Anaokulu Okul Aile Birliğine çoğu velimiz ücret yatırmıştı. 

Eğitime destek olan hayırseverler unutulmamalı Eğitime destek olan hayırseverler unutulmamalı

- Okul Aile Birliği hesabına ücret yatıran velilerimiz yatırdığı ücreti düşerek kalan ücreti aşağıda belirtilen .... Anaokulu Müdürlüğü katkı payı hesap numarasına öğrenci adı-soyadı ve sınıfını belirterek yatırmaları

- Okul Aile Birliği hesabına hiç ücret yatırmayan velilerimizin de Eylül-Ekim-Kasım aylarını peşin (2.850 TL=, Aralık-Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs aylarını da ilgili ayın 18'ine kadar aylık 950 TL olarak yatırmaları, ayrıca sizlere göndermiş olduğumuz sözleşmeyi imzalayarak en kısa zamanda sınıf öğretmeninize ulaştırmanız yönetmelik gereği rica olunur.

Toplanacak katkı payında kardeş veya ikiz indirimi uygulanmayacaktır. Bir öğrenci için 2023-2024 yılında 8.550 TL katkı payı ödemesi alınacaktır."