Eskişehir’de eylem yapan TOKİ mağdurları açıklamasında yaşadıkları mağduriyeti şu sözlerle dile getirdi;

“Seçim çalışmaları hızla devam ederken, bütün partiler aday çıkarma heyecanı ve telaşı içindeyken biz TOKİ 100 bin konut mağdurları da sesimizi duyurma ve haklarımızı alma çabası içindeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 yılında 81 vilayette 100 bin sosyal konutun daha inşa sürecini başlattıklarını müjdelemiş ve yılbaşı itibariyle temeli atılacak konutların 1-1,5 yıl içinde tamamlanarak hak sahiplerine teslimini öngördüklerini ifade etmişti. Bizlere, yüzde 10 peşinatın ardından, kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 0,49 vade farkı ile 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkânı müjdesini vermişti.

“153 kişi hak sahibi olduğu halde konutları yok”

Eskişehir Mamuca'da 2 bin 450 konut olarak 2020 yılında başlanması gereken inşaatlar 2022 yılının sonunda başlandı, kat kuraları yapılmadan önce yapılması istenen ödeme miktarları korkunç derecede arttı, Evlerimizin 2019-2020 yılında teslim edilmesi durumunda 146 bin lira olan ev fiyatının bugün 1 milyon 375 bin liradan başlıyor. Aylık ödemelerimiz en düşük 6 bin en yüksek 9 bin lira. Ayrıca 2 bin 450 yerine 2 bin 297 konut yapıldı ve 153 kişi hak sahibi olduğu halde konutları yok ve açıkta kaldılar.

TÜİK açıkladı: Eskişehir'de alan genişliyor TÜİK açıkladı: Eskişehir'de alan genişliyor

“Ne peşinatlar ne de aylık ödemelerin altından kalkamayız”

240 ay boyunca 0,49 vade farkı ile ödeyeceğimiz evlerimizi şimdi bize 180 ay memur maaş artışlı olarak veriyorlar. Zaten evlerin fiyatları, peşinatlarımız ve aylık ödemelerimiz yeterince yüksek bir de 6 ayda bir memur maaş artışından etkileneceğiz. Ayrıca yüzde 1 olan KDV şimdi yüzde 10'a çıkarıldı. Evlerin tesliminde ödediğimiz peşinat kadar KDV ödeyeceğiz. Bizim bunların altından kalkmamız mümkün değil. Bize sunulan bu ödeme seçenekleri ile dar gelirli olarak ödememiz mümkün gözükmez iken bu proje içerisinde yer alan emekli, dul, şehit ailelerinin bu ödemelerin altından kalkması imkânsız, ne peşinatlar ne de aylık ödemelerin altından kalkamayız. Biz memur değiliz ki memur maaş artışı ile ödeme yapalım hepimiz dar gelirli insanlarız. Birçok kişi haklarını kaybedecek.

“Daha büyük eylemlerle sesimizi duyuracağız”

Sadece Eskişehir değil bizim gibi pek çok ilde, ilçede böyle mağduriyetler söz konusu. İzmir-Aliağa ve Samurlu, Bursa-Gemlik ve Mustafakemalpaşa, Eskişehir-Mamuca, İstanbul-Arnavutköy ve Tuzla, Kayseri-Mimarsinan, Kocaeli-İlimtepe, Ankara-Sincan, Kütahya-Tavşanlı, Antalya-Serik ve Kocayatak, Şanlıurfa, Gaziantep ve daha birçok ilde böyle mağduriyetler var ve hepimiz koordine halinde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Yerel basın açıklaması yapıyoruz, ama mağduriyetimiz giderilmez ise hep beraber daha büyük eylemlerle sesimizi duyuracağız. 

“Çifte standart uygulanıyor”

100 bin konut projesinde evleri zamanında yapılan, ya da sabit ödeme hakkından yararlanan birçok proje mevcut. Ankara-Beypazarı, Balıkesir-Gaziosmanpaşa, Kocaeli, Adana, Bursa-Kestel, Çorum, Şanlıurfa, Kastamonu-Tosya, Kırşehir-Merkez, Konya, Kütahya, Elâzığ, Elbistan, Erzurum, Yalova, Ankara-Sincan ve Saraycık, Eskişehir-Çifteler gibi 0,49 vade farkı 240 ay vade ile sözleşmelerini yapan projeler var. Hatta MMA artışı dayatılarak sözleşme imzalamış ancak daha sonrasında sabit ödeme hakkını geri almış Diyarbakır projesi mevcut. KDV'si yüzde 1 üzerinden sözleşme yapmış projeler bile mevcut. Aynı projenin içinde aynı haklara sahip insanlar arasında böyle bir çifte standart uygulanması kabul edilir bir konu değildir. 

“Sorunlarımız çözülmediği sürece kimseye oy vermeyeceğiz”

Tüm siyasetçilere ulaşmaya çalışıyor, hepsinden bir çözüm bekliyoruz. Eskişehir'de belediye ile iktidar arasında top gibi döndürülüyoruz resmen. Herkes suçu diğerine atıyor, ama kimse çözüme gitmiyor. Ne inşaatların gecikmesine sebep olan mahkemeler ne enflasyon artışları ne ihaleyi alıp sonra vazgeçen firmalar, bunların hiçbiri biz vatandaşın sorunu değil. Biz ne iktidar ne de muhalif siyasetçiler değiliz sadece TOKİ mağduru birer seçmeniz. Önümüzdeki iki aylık seçim sürecini kullanmak adına bize destek verecek ve çözüm sunacak bürokratları yanımızda görmek ve sesimiz olmalarını istiyoruz. Biliyoruz ki siyasilerin biz hatırlayacakları son iki ay içerisindeyiz. Biz mağdur edildik ve çözüm arıyoruz. Seçim zamanı herkes kendi derdinde. Ama biz TOKİ mağdurları olarak sorunlarımız çözülmediği sürece kimseye oy vermeyeceğiz. Onlar oy istedikçe biz haklarımızı isteyeceğiz ve her yerde sesimizi duyurmaya devam edeceğiz”