Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Tarım ve Orman Bakanlığı'nca Kırsal kalkınma destekleri kapsamında yeni sera yapımı ile mevcut seraların teknoloji yenileme ve modernizasyonu için yüzde 50 hibe desteği verilecektir.

Hibe desteği verilecek yüksek plastik tünel şeklinde inşa edilen, mahya yüksekliği 4,5 olan, bağımsız veya bloklar halinde yapılabilen, konstrüksiyonunda galvaniz profil ve/veya galvaniz boru kullanılarak inşa edilmiş, meyve, sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliğinin yapılabileceği nitelikte olmalıdır. Ayrıca dış mekân, iç mekân, kesme çiçek ve soğanlı yumrulu bitki yetiştiriciliği için kurulacak seralar hibe desteği kapsamındadır.

Ayşe Ünlüce: Dar gelirliler için bin 500 konut yapacağız Ayşe Ünlüce: Dar gelirliler için bin 500 konut yapacağız

Seralar en az 0,5 dekar en fazla 10 dekar büyüklüğünde kurulabilir ya da modernize edilebilir.

Sera kurulumunda kullanılan konstrüksiyon ve diğer yapı elemanları, altyapı işleri, beton işleri, en az 36 ay ömürlü örtü malzemesi, sulama sistemleri ve gübreleme sistemi alımları için hibe desteği verilebilecektir.

Isıtma sistemi kullanılmadan kurulacak seralar için en fazla 450.000 TL/da, katı yakıtlı kurulacak seralar için en fazla 475.000 TL/da, yenilenebilir enerji kaynağı kullanarak kurulacak seralar için en fazla 550.000 TL/da maliyet belirlenmiştir.

Başvuru yapılacak yatırım yerinin kırsal alanda, mülkiyeti başvuru sahibine aitı veya başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en az 7 yıl süreyle kiralanmış olmalıdır.

Kırsal ekonomik altyapı yatırımlarında 100 bin TL’den 3 milyon TL’ye kadar, hazırlanabilecek projelere yüzde 50 hibe desteği verilecektir. 

Başvurular 19 Şubat 2024 tarihine kadar yapılabilecektir.”

Hibe desteğine başvurmak isteyenler İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Biriminden teknik destek ve ayrıntılı bilgi alabilirler.