Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında yaklaşık 3 yıldır Eskişehirli çiftçilere tohum tedariki noktasında destek sağlanıyor ve projeler yüzde 50-75 aralığında hibe desteği sağlanarak gerçekleştiriliyor.     

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Çifteler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali İhsan Söker ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nizamettin Çetiner hayata geçen projenin sonuçlarını yerinde görmek için çiçek açan kanola tarlalarında incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonucunda, projenin başarılı olduğu görüldü. Kanola tarlalarından yüksek verim elde edilmesi bekleniyor. Bu başarı, çiftçiler ve il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinde memnuniyet yaratarak gelecekte kanola üretiminin geliştirilmesi adına umutlandırdı.

Eskişehir’de 2,8 milyonluk yatırım meyvelerini veriyor Eskişehir’de 2,8 milyonluk yatırım meyvelerini veriyor

Eskişehir’de projeler uygulanırken özellikle ekilmeyen veya nadasa bırakılan alanların etkin kullanımlarının sağlanması, çeşitli nedenlerle ÇKS kaydı yaptıramayan ve destekleme ödemelerinden istifade edemeyen çiftçilere destek sağlanması, sel, dolu, kuraklık gibi doğal afetlerden etkilenen çiftçilere yardım eli uzatılması, şehit-gazi yakını gibi çiftçilere destek olunması noktasında çeşitli hususlar gözetilerek hibe destekleri veriliyor. 

2024 yılı güz döneminde ilimizin iklim ve toprak özellikleri dikkate alınarak üreticilerin en çok tercih ettiği çeşitler arasından iki ayrı çeşit seçimi yapıldı. Hayata geçirilen söz konusu proje kapsamında Sivrihisar’da 24 çiftçiye bin kilogram tohumluk 2 bin dekar alana, Günyüzü’nde 63 çiftçiye 2 bin 30 kilogram tohumluk 5 bin 75 dekar alana, Çifteler’de 13 çiftçiye 130 kilogram tohumluk 260 dekar alana ekilmek üzere teslim edildi.

2024 yılı TAKE projesi kapsamında ‘Sivrihisar, Günyüzü ve Çifteler İlçelerini Kanola Çiçekleriyle Sarıya Boyuyoruz Projesi’ adı altında toplam bütçesi 1 milyon 264 bin TL olmak üzere, 948 bin TL bakanlık bütçesi (yüzde 75), 316 bin TL (yüzde 25) çiftçi bütçesi ile 3 bin 160 kilogram kanola tohumu 100 çiftçiye, 7 bin 335 dekar alana ekilmek üzere teslimi gerçekleştirildi.