Proje kapsamında Azkan cinsi nohut tohumları yüzde 50 hibeyle üreticilere teslim edildi. Törene Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sami Yasin Uysal, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nizamettin Çetiner ve diğer yetkililer katıldı.

Proje, İnönü'de nohut üretimi yapan 224 çiftçiye bin 200 dekar araziye ekilmek üzere yüzde 50 hibeli olarak 12 bin kilogram tohum desteği sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün proje ekibi koordinasyonunda yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi, çiftçilerin talepleri doğrultusunda hazırlanan "Eskişehir'de Nohut Üretmezsek Olmaz Projesi" ile birlikte uygulanıyor. Bu proje kapsamında nohut üretimi yapan çiftçilere 10 bin 300 dekar alana ekilmek üzere 103 bin kilogram Azkan nohut tohumu yüzde 50 hibeli olarak teslim ediliyor. 

Eskişehir’de de üretimi başladı! Fiyatı gram altınla yarışıyor Eskişehir’de de üretimi başladı! Fiyatı gram altınla yarışıyor

Proje kapsamında başarılı sonuçlar elde edilen Alpu ve Mahmudiye ilçelerinde denenen ve çiftçiler tarafından kabul gören Azkan çeşidi nohut tohumluklarının Eskişehir’de kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor. Gelecek yıllarda ise "Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi" ile Alpu, İnönü, Han, Günyüzü, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde 451 çiftçiye 58 bin 800 kilogram tohum desteği sağlanacak.