Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün desteklediği "Eskişehir'de Nohut Üretmezsek Olmaz Projesi" kapsamında Han ilçesindeki çiftçilere nohut tohumu desteği sağlandı. Projenin amacı, tarım arazilerinin daha etkin kullanılması için atıl durumdaki alanları tarıma kazandırmak ve nohut üretimi yapmak olan 9 çiftçiye 60 dekar araziye yüzde 50 hibeli olarak 600 kilogram tohum desteği verildi.

Ataç ve Ünlüce’den Han çıkarması Ataç ve Ünlüce’den Han çıkarması

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde hayata geçirilen "Eskişehir'de Nohut Üretmezsek Olmaz Projesi" ile nohut üretimi yapan çiftçilere 103 bin kilogram Azkan nohut tohumu yüzde 50 hibeli olarak teslim edilmeye devam ediyor. Bu proje, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve kuraklığa dayanıklı olan yerli ve milli Azkan çeşidi nohut tohumlarının kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.

Proje kapsamında 2021 yılında Alpu, 2022 yılında Mahmudiye ilçelerinde başarılı sonuçlar elde edilen nohut üretimi çalışmaları, Eskişehir’de daha da yaygınlaştırılacak. 2023 yılında "Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi" ile Alpu, İnönü, Han, Günyüzü, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde 451 çiftçiye 58 bin 800 kilogram tohum desteği verilecek.