Vural Çallı, kış aylarında dikkatsizce kullanılan antifrizin önemine dikkat çekti. Usta Çallı, kontrolsüzce kullanılan antifrizin araçlarda bir takım sorunlar meydana getirdiğini vurguladı. Kırmızı ve yeşil renkli antifrizin bir arada kullanılmasının, arabalarda geri dönüşü olmayan problemlere yol açtığını söyleyen Çallı, ayrıca kışın eski model otomotivlerde mavi, yeni modellerde ise genellikle kırmızı antifriz kullanıldığını anlattı.

“Mekanizmanın sağı solu patlayabiliyor”

“Kışın eski model araçlarda mavi, yeni modellerdeyse genelde kırmızı antifriz kullanılır” diyen tecrübeli sanayici Çallı, konuyla alakalı olarak sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kırmızı antifriz, organik olarak adlandırılır. Eğer bunları kullanırsak araçlarımızda hem donma sıkıntısı olmaz hem de küflenme, oksitlenme, karbüratör tıkanması gibi sorunlar yaşanmaz. Biliyorsunuz ki su da oksitlenebilir ve yapısında kireç olabilir. Bu durum kaloriferleri tıkar. Kışın antifiriz koysanız dahi eskisi gibi randıman vermeyecektir. Eski model araçlarda yanlış organik antifriz kullanımı, mekanizmanın sağını solunu patlatabiliyor. Kırmızı ve yeşil antifriz kullanımını kesinlikle bir arada tavsiye etmiyorum. Çünkü ikisinin faktörleri farklı olduğu için uygun olmuyor. Bu yüzden de kırmızıysa kırmızı, maviyse mavi konulması en doğrusudur.”

Eskişehir’de ayçiçeği üretimi zirveye taşınacak Eskişehir’de ayçiçeği üretimi zirveye taşınacak

Karbüratör peteklerinin tamirini genellikle elektrikçilerin yaptığını aktaran Çallı, “Petekler ve karbüratör için üretilen ilaçlar mevcut olup bizler, duruma müdahale edip bölgeyi temizliyoruz. Motor içleri için de ayrı katkı ilaçları koyuyoruz. Onlar da radyatörleri temizliyor” şeklinde konuştu.