Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı ilk meclis toplantısı Başkan Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleşti. 22 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda tüm maddeler ilgili komisyonlara havale edildi. Bir sonraki meclis 17 Ekim Pazartesi günü olarak belirlendi. 

MHP meclis üyesi Mustafa Ünal, tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Kemal Zeytinoğlu Caddesi'nin UKOME kararı ile trafiğe kapatıldığını hatırlattı.

"Cumartesi ve pazar trafiğe kapatılsın" 

Milliyetçi Hareket Partisi Odunpazarı ilçe yönetimi ile beraber oradaki esnaflara ziyarette bulunduklarını ifade eden Mustafa Ünal "Heyetle esnafları gezerken halktan ve mimarlıkta okuyan öğrencilerle istişare ederek dileklerini dinleme fırsatı bulduk. Tarihi Odunpazarı bölgemizde oturan hemşerilerimizin, öğrenimini o bölgede sürdüren öğrenci kardeşlerimizin ve Eskişehir’imizin bel kemiği küçük esnafımızın taleplerini dile getirmek için Cumhur ittifakı adına söz almış bulunmaktayım. Tarihi Odunpazarı bölgemizde ve Kemal Zeytinoğlu Caddesi ile ilgili olarak şikâyet ve talepler şunlardır. Trafiğin tek yönlü olarak düzenlenmesini, dubalarla sağlı sollu park yapılmasını önlenmesini, Kemal Zeytinoğlu caddesinin trafiğe kapatılması; büyük mahallelere, resmi kurumlara geçiş güzergahı olmasından dolayı trafiğin tıkanmasına sebep olacağını, öğrencilerimizin giriş ve çıkış saatlerine denk gelecek şekilde hat minibüslerinin ring olarak geçişlerine izin verilmesi özellikle mimarlık öğrencilerinin maket yaptıklarından dolayı taşıma da zorluklarını ifade ettiler. Şehir dışından gelenler için esnafla istişare yapılarak cumartesi pazar trafiğe kapattırılabileceğini görüşmek istiyorlar. Sosyal ve kültürel etkinliklerinin Büyükşehir olarak da bu bölgede yapılmasını talep ediyorlar" diye konuştu. 

Büyükerşen: Kural belli 

Eleştirilere yanıt veren Başkan Yılmaz Büyükerşen, ise şu ifadeleri kullandı:

“Eskişehir’de her 3 kişiden 1’ine bir taşıt düşüyor. Tek çözüm özel otomobil sahiplerinin trafik kurallarına uymalarıdır. Kapalı otoparklarımız var ve dolu değiller. İlk 2 katlar dolu ama üst katları boş. Milyonlarca para verip araba alanlar az biraz para verip otoparka para vermiyor. Avrupa’da meskenler genellikle şehir dışına yapılıyor. Bu insanlar otomobille şehir merkezine gelmek istediği zaman ciddi otopark ücreti vereceğini biliyor ve gelmemeye çalışıyor. Bizde herkes evinin önünde arabası olsun istiyor. Ben Vişnelik mahallesinde oturuyorum. Genelde 4 katlı binalar vardır ve zemin katları otoparktır. Bahçeleri vardır. Bahçelere hiçbir zaman duvar koydurmadık. Şimdi o bahçeler de doluyor. Karşı komşumun 4 tane arabası var. Geçmişteki imar problemleri nedeniyle sokaklar dar kalıyor. Çünkü insanlar evlerinin önüne araba park ediyor. 2 sıra araç parkı mı olur? İtfaiye, ambulans geçemez. O derece. Bunlar sağlıklı davranışlar değil. Şehir içi trafiğinden sorumlu iki kurum var. Büyükşehir Belediyesi bunlardan birisi. Herkesin uyması gerektiği kuralları belirlemişiz. Kuralları koyuyoruz ama yaptırım gücümüz yok. Trafik polisleri ceza yazmaktan bıkmış. Ceza yazdığı insanlar sürekli makam sahibi çıktığı için onlar da yılmış. Usulsüz park yapanların fotoğraflarını çektik. Park yasağı olan caddede iki sıra araç park edilmiş halde fotoğrafladık. Milyonluk arabalara sahip olan insanlarımız var ama eğitim seviyesi düşük insanlarımız da var." ifadelerini kullandı. Kemal Zeytinoğlu Bulvarı tarihi bölgemizde. Dünyanın her yerinde turizm bölgelerine lastikli bir araç giremez. Belli saatlerde, çok kısa bir süre içerisinde girip çıkmak zorundasınız. İtalya Floransa’da böyledir. Cezayı direkt yazarlar. Kimse gözünün yaşına bakmaz. Tur otobüsü 1 buçuk, 2 kilometre uzağa park eder. Kural bellidir. Gelişmiş ülkelerde bu işler böyledir. Turist gelir sabahtan akşama kadar yaya olarak gezer. Bu değişmeyen bir kuraldır. Bir hatamız da var. Kabul etmek lazım. Yönlendirme levhalarını koymamışız. Hamam müzemiz falan yakında açılacak. Levhaları koyacağız. İnsanlar bu levhaları takip ettiğinde sorun kalmayacak. Modern Müzenin arkasında 3 katlı otopark var. Kimseyi oraya götüremedik. Kabahat bizde. Pandemi zamanında da yasağı koyup sonradan görmezden gelelim dedik. Burhan Sakallı zamanında kanunlara göre alınmış yasakları uygulayalım dedik. Ama sezonu bekledik. Bu sezon ölü bir sezondur. Trafiğe kapatılan caddedeki esnaflar şikâyet ediyor. Bir tanesi cevizli haşhaşlı satıyor ama içerisinde ceviz yok. Mahkemeye gitmişler, mahkeme de bizi haklı bulmuş. Alışacaklar, yapacak bir şey yok"