Eskişehir’deki proje ile ilgili olarak, “Şehitlerimizden geriye kalan aileler bize birer emanettir düşüncesinden yola çıkarak hem Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte yaşamak hem de şehit ailemizin yanında olduğumuzu göstermek istedik” denildi. 


Etkinlik hakkında şu ifadelere yer verildi;

“29 Ekim 1923 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözleriyle Cumhuriyet kurulmuştur. Cumhuriyetimizi bugün bulunduğu noktadan alıp ileriye taşımak adına hepimiz özveri ile çalışmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılını karşılayacağımız 29 Ekim 2023 tarihinde vatanımızın bütünlüğünü korumak ve vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak için kendini siper eden şehitlerimizin yakınlarını ziyaret ederek bu büyük çoşkuyu ve gururu hep birlikte yaşamak istiyoruz. Bu kapsamda Değerler Eğitimimiz içerisinde yer alan  ‘Vatanseverlik ve Şehitlik’ değerlerini işleyerek ‘Hatırlıyorum Yaşatıyorum’ projesini oluşturduk. Şehitlerimizin acısını yüreklerimizde hissettiğimizi, bu toprakları canlarıyla vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi her zaman rahmetle, minnetle ve şükranla yad ettiğimizi dile getirmek, öğrencilerimizde anaokulundan itibaren bayrak, vatanseverlik, gazilik, şehitlik gibi değerlerimizi öğrenmelerinin önemine dikkat çekmek istiyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve öğrencilerimizin milli ve manevi değerler kazanmaya, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan bireyler olarak yetişmelerini sağlamanın biz öğretmenlerin her zaman öncelikli görevleri arasında olduğunun bilincinde olarak hareket etmekteyiz. Bugün buralara geldiysek, bu mekanlar bize hizmet ediyorsa bunun tamamı Cumhuriyet ve Cumhuriyeti kuranlar sayesinde olmuştur. Gazilerimizi, şehitlerimizi hatırlamak, onlarla ilgili bilgileri çocuklarımıza aktarmak ve benzer duygular uyandırmak amacıyla böyle bir proje hazırladık. Ayrıca değerler eğitimini yerinde vermek amacıyla vatan, millet ve bayrak sevgisinin en güzel anlatılacağı yerlerden birinin şehit evi olduğunu düşündük”

Proje kapsamında, 2016 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırısı sonucu şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Mehmet Arıyeşil’in ailesinin evini Okul Müdürü İrfan Bakar Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Akın Günyüzü, Alaaddin Camii İmam Hatibi Muhammed Ali Savuran, Projeden Sorumlu Öğretmen Şükriye Günay ve sınıfları temsilen öğrencilerle ziyaret edildi. Ziyarette şanlı bayrağımız ve Kur’an-ı Kerim’i İpek Arışeyil’e, öğrenciler ise şehidimizin emaneti Fatih Arıyeşil’e hediyelerini takdim ettiler.

Eskişehir’deki üniversitelerden üç dilde ortak kınama Eskişehir’deki üniversitelerden üç dilde ortak kınama