Anne babadan tarla kalan Eskişehirliler dikkat Anne babadan tarla kalan Eskişehirliler dikkat

Türkiye'deki yaşam maliyetinin her geçen gün artması, vatandaşların aylık olarak harcama yapmasını zorlaştırdı. Maddi zorluk çekenler kredi kartı harcamalarında artışa giderken, geri ödemede de sıkıntı yaşıyor. Temmuz ayında, takibe düşen kredi kartı sahiplerinin sayısı %52 oranında artış gösterdi.

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) verilerine göre, Temmuz ayında bireysel kredisini ödeyemeyenlerin sayısı 78 binden 96 bine yükseldi. Aynı dönemde kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 100 binden 114 bine ulaştı. Yasal takibe düşen bireysel kredi ya da kredi kartı borçlularının toplam sayısı da 180 bine çıkarak, Temmuz'da bir ay içinde yüzde 52'lik bir artış yaşandı.

TBB'nin açıkladığı verilere göre, Ocak-Temmuz döneminde, bireysel kredi veya kredi kartı borcu sebebiyle yasal takibe düşmüş kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 artış gösterdi.

Yine TBB'nin verilerine göre, borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen bireysel kredi ya da kredi kartı sahibi kişi sayısı geçen yıl 156 bin iken, bu yıl Temmuz'da 180 bine çıktı. Bu durum aylık bazda yüzde 52'lik bir artışa işaret ediyor.

Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı 2023 Temmuz ayında 96 bin 409 kişi oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 77 bin 747 kişi olarak kaydedilmişti.

Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı ise aynı dönemde 113 bin 925 kişi oldu. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde 99 bin 896 kişi olarak bildirilmişti.