Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir’deki bir otel salonunda moda ve alışveriş festivali adı altında tekstil ürünleri ve takı satışı yapılmasının Eskişehirli tüccarları mağdur ettiğini belirterek, üyelerin haklarını korumak adına satışların sona erdirilmesi için ilgili kurumlara müracaat ettiklerini söyledi.

Ünlü ekonomistten asgari ücretliyi üzen haber Ünlü ekonomistten asgari ücretliyi üzen haber

ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir’deki bir otelde Moda ve Alışveriş Festivali adı altında tekstil, kozmetik ürünü ve takı satışı yapılması hakkında açıklamada bulundu. Şehir dışından gelip Eskişehir’deki firmaların hakkını gasp eden bir satış uygulamasıyla daha karşılaştıklarını belirten ETO Başkanı Metin Güler, festival adı altında yapılan satışlar nedeniyle Eskişehir’deki firmaların zarara uğratıldığını söyledi. Festival adı altında yapılan satış sebebiyle tüm yükümlülüklerini yerine getiren, vergisini veren ve istihdam sağlayan Eskişehir’deki firmaların mağdur edildiğini belirten ETO Başkanı Metin Güler, sebep olunan haksız rekabete sessiz kalmayacaklarını kaydetti.

“Üyelerimizin haklarını korumak için çalışmaya devam edeceğiz”

Festival adı altında satış yapılan salonun Anemon Otel’in merkezi tarafından İzmir’deki bir firmaya kiralandığını belirten Güler, yaşanılan haksız rekabetin ve sebep olunan mağduriyetin sona ermesi için ilgili kurumlara başvuruda bulunduklarını söyledi. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir’deki firmaların zarar görmesine sebep olan faaliyetlerin sona ermesi için çaba göstermeye ve üyelerinin haklarını korumak için her platformda girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. 

Ekrem Birsen’den de tepki

Festivale ilişkin konuşan Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Eskişehir Tepebaşı bölgesinde faaliyet gösteren Anemon Otel’in toplantı salonlarında Alışveriş Festivali adı altında düzenlenen etkinlik Eskişehir Esnaf Sanatkarlarına ve ticari hayata büyük zarar vermektedir.  

Konaklama amaçlı faaliyet gösteren Otel işletmesinin içerisinde tuhafiye, hazır elbise, ayakkabı gibi pek çok giyim eşyasının alışveriş festivali adı altında satılması ticari ahlaka uymamaktadır.

Festival, panayır, yöresel ürünler tanıtımı ve benzeri adlar altında faaliyet göstererek asıl amacı satış yapmak olan bu tür etkinlikler, tüm kanuni gereklerini yerine getirerek aynı faaliyet kolunda çalışan esnaf ve sanatkarlarımız açısından önemli bir haksız rekabet ortamı oluşturmaktadır.

Aynı şekilde Anemon Otelde gerçekleşen Alışveriş Festivaline karşı ilgili resmi mercilere başvurularımız yapılmış ve etkinliğin durdurulması istenmiş ve bundan sonra da bu tür etkinliklere izin verilmemesi için gereği yapılacaktır”