62 yaşındaki Selma Demirkan, örgü öğrenmek isteyen kadınlara, örgü kursu veren hocaları ile ders veriyor. Demirkan’ın kursiyerleri arasında çalışan hanımlar da var. Çalışan hanımların genelde hafta sonu kursa geldiğini ifade eden Demirkan, yapmış oldukları çalışmayı şu sözlerle anlattı;

“Kiloluk ip satışı yapıyordum. Emekli olduktan sonra boş durmak istemedim. Önce ip satışına başladım, sonrasın da makrome, Tunus işi gibi çeşitli örgü modellerini öğrenmek isteyen hanımlara öğretmeye başladık. Buraya gelen hanımlar hem öğreniyor hem eğleniyor”

82 yaşında Tunus işini öğrendi

Tunus işi öğreticisi Zehra Karabulut Öztürk, 82 yaşında kursiyerin bir hafta gibi kısa bir sürede ürünler ortaya çıkarmaya başladığını söylerken, örgüyle alakalı her türlü kursun verildiğini ifade eden işyeri sahibi Selma Demirkan ise, “Annem 82 yaşında burada Tunus işini öğrendi. Önceki yıllarda marka ürünleri almak kolaydı. Şimdi örgüye yöneldi insanlar. Eskisi gibi almak kolay değil. İnsanlar sadece satmak için değil, giyecekleri ürünleri de kendileri üretmeye çalışıyor artık. Boş oturmaktansa para kazanmak isteyen, üretmek isteyen herkes kursumuza gelebilir. Artık eskiye dönüyoruz,  az da olsa örgü bilen ve para kazanmak isteyen örgüye yöneldi” diye konuştu.

Bir haftada ürünleri ortaya çıkmaya başlıyor

Demirkan şöyle devam etti;

“Arifiye Mahallesi, Türe Sokak 5/C’de hizmet veriyoruz.  Kadınlarımız ne örmek istiyorlarsa buraya gelebilir buradan iplerini aldıktan sonra örgüye başlayabilir. Örgü bilmeyebilirler biz burada eğitimlerini veriyoruz. Eskişehirli kadınlardan talep çok iyi. Evlerinde sıkılan, kendini geliştirmek isteyen, hoş vakit geçirmek isteyen, kazanç elde etmek isteyen her kadını buraya davet ediyorum. Örgü tekniklerini öğrenen kadınlar bir hafta gibi kısada kendilerini geliştiriyor ve ürünleri ortaya çıkmaya başladığında mutlu oluyorlar tabi"