TÜRASAŞ koleksiyonunda bulunan eserlerin sergilenmesi amacıyla Eskişehir Bölge Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde konumlandırılan sergi alanı 3 Mart 2018 tarihinde ziyaretçilerin ilgisine sunulmuş olup, 30 Ocak 2019 tarihi itibariyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil işlemi gerçekleştirildi. Toplumların kültür, sanat ve tarih bilincini inşa etmekte önemli rol üstlenen, kültürlerarası buluşma yerleri olan müzeler, geçmişle bugün arasında bağ kurarak kültürel anlatılar sunan tek ve benzersiz kurumlar olarak dikkat çekiyor. Müze kurulurken, demiryolu kültür hazinelerini koruyarak insanlığın hizmetine sunmak ve gerek TÜRASAŞ’ın tanıtılması, gerekse geçmişi ve günümüzü anlatan malzemelerle demiryolu kenti olarak anılan Eskişehir’de demiryollarının gelecek kuşaklarca da benimsenmesi ve sevilmesi amaçlandığı ifade ediliyor. 

Demiryolunu tarihini anlatan objeler bu müzede 

Eskişehir’deki müzede açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşan alanda TÜRASAŞ ve Demiryolu tarihini yansıtan çeşitli objeler yer alıyor. Müze, yıl içerisinde dini ve resmi bayram günlerinde de hizmet vermekte olup, hafta içi 10-17 hafta sonları ise 9-17 saatleri arasında ziyaret edilebilmekte. Devrim otomobili ve çeşitli eserlerin sergilendiği 720 metrekare açık alana sahip bölüm ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Devrim otomobili ve demiryollarımızın rehberlik hizmetiyle anlatıldığı müze binası biletli girişler ile misafirler tarafından ziyaret edilebiliyor.

Ziyaret anısı Devrim Çarşısı’ndan

Müzeye gedikten sonra mola vermek isteyebilirsiniz. Bunun için müzede bulunan cafede zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan hediyelik eşyaları da mutlaka görmelisiniz. Devrim arabası, kupalar, magnetler bu bölümde satılmakta. Bu bölümde hem kendiniz hem de müzeyi görmeyen arkadaşlarınız için alışveriş yapabilme imkanı bulunuyor. Yerleşke  içerisinde Devrim Cafe ve hediyelik eşyaların satışa sunulduğu Devrim Çarşı’da güler yüzlü personel ziyaretçilere hizmet veriyor. 

Öğrenciler ‘Devrim’i görerek öğreniyor

2018 yılının Kasım ayında başlatılan TÜRASAŞ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birlikteliğinde hazırlanan Eskişehir Yerli Değerleri İle Buluşuyor Projesi hayata geçirildi. Bu kapsamda Eskişehir okullarında öğrenim gören 8 bin öğrenci görerek, dinleyerek önemli tarihi değerleri öğrenmeleri ve tarih ile müze bilincini kazanmaları amaçlandı. Her yaş gurubundan okulların ziyaretleri halen devam ediyor.

7’den 70’e ziyaretçi akını

Müze kurulduğu günden bu yana  ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Açıldığı günden bu yana 470 bin kişi tarafından ziyaret edilmiş olan müzeye yurt içinde Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Sakarya illeri yoğun olmak üzere ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Yurtdışından ise başta İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinden Eskişehir’e gelen  turistler müzenin de misafiri oluyor. Müze bugüne kadar 500’ün üzerinde yabancı misafiri ağırladı.

TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü İdari İşler Şube Müdürü Çağlar Akar  

200’ün üzerinde eser bu müzede

Müzede şu anda 200’ün üzerinde eser ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.  Türkiye’nin ilk yerli aracı olma özelliğini taşıyan ve 1961 yılında TÜRASAŞ Eskişehir tesislerinde Türk mühendisleri ve işçileri tarafından üretilen Devrim otomobili, 1956 yılında yapımına başlanan ilk minyatür buharlı Mehmetçik lokomotifi, 2 bin 200 tipi buharlı lokomotif, 24 bin tipi lokomotife ait makinist kabini ve Devrim otomobiline ait ilk alçı kalıp maketi, yedek parçalar, far ve glop kalıpları, orijinal motor bloğu, Kıbrıs Barış Harekatı için üretilen yerli roket atar, çalışmaların görselleri ve daha fazlası müze koleksiyonunun parçası olarak TÜRASAŞ Devrim Arabaları Müzesinde sergileniyor. Bu müzeyi henüz görmediyseniz ziyaret edebilirsiniz.