19 Mayıs coşkusu Eskişehir’de renkli görüntülere sahne oldu 19 Mayıs coşkusu Eskişehir’de renkli görüntülere sahne oldu

Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Çocuk Şenliği, 9’uncu kez Eskişehirliler ile buluştu.

Sabah saatlerinden itibaren parka akın etmeye başlayan çocuklar ve aileleri 11.00-17.30 saatleri arasında gerçekleşen etkinliklerde bayram tadında, eğlencesi bol bir gün geçirdiler. Etkinliklerde ayrıca konser, sahne şovları, spor gösterileri, oyunlar, yarışmalar, dans gösterilerinin yanı sıra atölye çalışmaları ve stantlarda kurumlar ile sivil toplum kuruluşları çeşitli etkinlikler yaptılar.

Şenlikte masa tenisi, ayak tenisi, basketbol, çuval yarışı, floorcurling, futbol, halat çekmece, hentbol, masa tenisi, mendil kapmaca, okçuluk, speedball, voleybol gibi yarışlarla çocuklar ve aileleri büyük heyecan yaşadılar. Etkinlikler kapsamında Şubadap Çocuk Konseri ise çocuklara eğlence, dans dolu muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.

Şenliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce ve önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile birlikte katıldılar. Sahneye çıkan Ünlüce ve Büyükerşen, alandaki binlerce Eskişehirli tarafından alkış yağmuruna tutuldular.

Burada konuşan Yılmaz Büyükerşen, “Eskişehir’in birbirinden güzel her yaştan çocukları, anneleri, babaları, öğretmenleri hepinize selam olsun. Ayşe Hanım ve ben, hep geleceğin Türkiye'si için uğraştık. Yoksa bu gördüğünüz alanlar binalarla dolacaktı. Tüm bunları sizler için yaptık. Geleceğin Türkiye’si sizlersiniz. Cumhuriyet sizlerle yükselecek. Ölünceye kadar hepimiz Atatürk'e borçluyuz. Ben de sizlere şükran borçluyum. Ben görevimi yaptım. Her şeyin bir sonu olduğu gibi belediye başkanlığım da sona erdi. Ancak görevimi çok sevgili mesai arkadaşım Ayşe Ünlüce’ye devrettim. Onu sizlere emanet ediyorum. Bana nasıl 25 yıl destek olduysanız ona da desteğinizi eksik etmeyin. Eskişehir'i hep birlikte ileri götüreceksiniz.” dedi.

Etkinlikte çocuklara ve ailelerine seslenen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce de, “Buradan baktığımda o kadar güzel görünüyorsunuz ki; iyi ki varsınız hoş geldiniz. Bildiğiniz üzere her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sonrası Sazova Parkımızda Çocuk Şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Yılmaz Hocamızın bize emanet ettiği bu şenliği, bu güzellikleri hep birlikte devam ettireceğiz. Sevgili çocuklar Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun ve Çocuk Bayramımızın 104. yılındayız. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyada çocuklara armağan ettiği ilk ve tek bayram olan 23 Nisan’ı coşkuyla kutluyoruz. Bu güzel bayramı yıllarca özgürce kutlamamızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gazilerimiz ve tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Yıllarca Atatürk'ün izinde Cumhuriyet ışığında nice bayramlara. Hepinizi çok seviyor, gözlerinizden öpüyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Ünlüce ve Büyükerşen, çocuklarla birlikte şarkılar eşliğinde izleyicileri selamladılar. Ünlüce ve Büyükerşen daha sonra atölye çalışmalarına katılan çocuklarla bir araya geldi. Stantları gezen Ünlüce ve Büyükerşen, çocuklar ve vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaşırken fotoğraf çektirme taleplerini de geri çevirmeyerek bol bol fotoğraf çektirdiler.

Şenlikte gün boyu kurum, kuruluş ve STK’lar tarafından kurulan stantlarda da gün boyu eğitici ve eğlendirici atölye çalışmaları gerçekleştirildi.