Dijitalleşme alanında rekabetin yüksek olduğu Key Digital Technologies (KDT) HORIZON-KDT çağrı başlığında kabul edilen ve 9 ülkeden 37 kuruluşun yer aldığı proje, 23 Milyon Euro bütçe limiti ile desteklenecek. Türkiye’deki proje paydaşlarının önemli rol aldığı OPEVA projesinin bu yıl yapılan son genel kurul toplantısı Bilişim Vadisi ev sahipliğinde Türkiye’de gerçekleştirildi.

Proje yürütücüsü olan ESOGÜ Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yazıcı, proje içeriğine ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

Eskişehir’de önemli çalışma: Desteklenirse 2025’te gökyüzünde Eskişehir’de önemli çalışma: Desteklenirse 2025’te gökyüzünde

“OPEVA projesinin temel amacı, sürdürülebilirliği de dikkate alarak elektrikli araçların etkin şekilde hayatımızda yer almasına yönelik ilgili paydaşlar ile etkin ‘hareketlilik deneyimi’ oluşturmaktır. Bu bağlamda, elektrikli araçlar için enerji açısından verimli bir güç aktarma sistemi, doğru menzil tahmin tekniklerinin geliştirilmesi, dinamik rotalama geliştirilmesi, şarj için şebeke entegrasyonunun iyileştirilmesi, verimli şarj teknolojilerinin geliştirilmesi vb. konularda projede çalışmalar yürütülecektir. Bu çalışmalar ile menzil endişesi, yüksek fiyat, sınırlı şarj olanakları ve şarj süresi gibi sınırlayıcı psikolojik faktörlerinde çözülerek kullanıcılarının memnuniyet oranının artmasına da önemli katkı sağlayacaktır. OPEVA projesi Avrupa’daki ileri ulaşım sistemlerindeki pozisyonunu pekiştirirken, enerji bağımsızlığını destekleme ve kirletici olmayan kaynaklara yönelmeye katkı sağlayacaktır. Türkiye tarafında ise ortaklar ile yapılacak çalışmalarında son-kilometre lojistikte kritik öneme sahip L sınıfı araçlar ile bütünleşik bir uygulama yapılacaktır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezinde paydaş görüşmeleri neticesinde kargo dağıtımı, su dağıtımı vb. bir örnek senaryo çalışması planlanmaktadır”