Eskişehir’de kayıp olarak aranan Nazmi Önal’ın vücudundan parçaların bulunması ardından başlatılan çalışmalar sonucu gözaltına alınan ve savcılık sorgusunda ‘sigara içme’ mevzusundan tartıştığı ağabeyini öldürdüğü itiraf eden erkek kardeşi Mevlüt Önal, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tepebaşı ilçesi Yörükakçayır Mahallesi’nde annesi ve kardeşi ile birlikte yaşayan 64 yaşındaki Nazmi Önal’ın kaybolduğuna dair 26 Eylül 2023 tarihinde yakınları tarafından kolluk kuvvetlerine başvuru yapıldı. Şizofreni hastası olduğu öğrenilen Nazmi Önal’ın bulunması için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Jandarma, AKUT, Dorlion Arama Kurtarma, AFAD gönüllülerinden oluşan 50 kişilik ekip tarafından kaybolduğu ilk günden itibaren arama çalışması başlatıldı.

Ceset parçaları bulundu

Nazmi Önal’ın kaybolmasından 25 gün sonra ise köy merkezinde kafa ve bacaklardan oluşan ceset parçaları bulundu. Ayağındaki platin sayesinde yakınları tarafından Nazmi Önal’a ait olduğu tespit edilen ceset parçaları, DNA testi için İstanbul Adli Tıp Grup Başkanlığı’na gönderildi. Yapılan DNA eşlemesinin ardından hazırlanan Adli Tıp Kurumu Raporu ile bulunan ceset parçalarının kayıp olarak aranan Nazmi Önal’a ait olduğu kesinleşti.

Yakınlarının ifadelerine başvuruldu

Ceset parçalarının bulunmasının ardından Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çıkarılan gizlilik kararı ve yayın yasağı ile birlikte Eskişehir Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri tarafından detaylı inceleme başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde, maktul Nazmi Önal’ın yakınlarının ifadelerine başvurulurken, köyde tespit edilen güvenlik kameraları incelendi.

Bulguların ardından maktulün kardeşi Mevlüt Önal gözaltına alındı

Jandarma ekiplerinin yaptığı incelemelerin ardından şüpheli olduğu tespit edilen Nazmi Önal’ın erkek kardeşi Mevlüt Önal (57) gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından Önal, adliyeye sevk edildi.

Eskişehir'de patlama! Her şey bir yana savruldu Eskişehir'de patlama! Her şey bir yana savruldu

‘Sigara içme’ mevzusundan tartıştıklarını söyleyerek cinayeti itiraf etti

Sevk edildiği Eskişehir Adliyesi’nde savcılık sorgusuna alınan Mevlüt Önal, çelişkili ifadelerde bulundu. İfadelerinin ardından ağabeyi Nazmi Önal ile aralarında, doktorun yasaklamasına rağmen sigara içmek istemesi üzerine tartışma çıktığını belirten Mevlüt Önal, cinayeti itiraf etti. Cinayet şüphelisi Önal, çıkan tartışmada ağabeyini ittirdiğini ve yere düşen Nazmi Önal’ın hareketsiz kaldığını, bunun üzerine paniklediğini söyledi.

Ağabeyinin cesedini kıyafetlerini çıkartarak dağlık alana atmış

Cinayet şüphelisi Mevlüt Önal’ın, hareketsiz kalan ağabeyinin cansız bedenini, dağlık alanda bulunan yabani hayvanların oraya attığını, üzerinden çıkarttığı kıyafetlerini ise alanda bulunan bir çatıda kiremitlerin altına sakladığını itiraf ettiği öğrenildi. İtirafın ardından Mevlüt Önal, Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla yer göstermesi amacıyla Yörükakçayır Mahallesi’ne götürüldü. Evlerinde ve dağlık alanda yapılan yer göstermede, Mevlüt Önal’ın cinayetin detaylarını anlattığı öğrenildi.

Cezaevine gönderildi

Yer göstermenin ardından tekrar Eskişehir Adliyesi’ne getirilen Mevlüt Önal, savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi. Hakim karşısına çıkan Mevlüt Önal, ‘Kasten Üst Soyu Öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama

"Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi Yörükakçayır Mahallesinde ikamet eden Nazmi Önal’ın kayıp olduğuna dair 26/09/2023 tarihinde kolluk birimine yapılan ihbar sonrasında, arama işlemleri devam ederken 20/10/2023 tarihinde Yörükakçayır Mahallesinde köy içinde erkek bir şahsa ait olduğu değerlendirilen ceset parçalarının bulunduğu, bu parçaların kayıp şahsın yakınları tarafından sol ayağındaki platin nedeniyle Nazmi Önal’a ait olduğu beyan edilmesi üzerine, söz konusu ceset parçalarının kimliğinin tespiti ve ölüm nedeninin saptanması açısından yapılan inceleme sonrasında, İstanbul Adli Tıp Grup Başkanlığı raporunda bulunan parçaların DNA eşlemesi neticesinde, kayıp şahıs Nazmi Önal’a ait olduğunun belirlenmesi üzerine, olayda herhangi bir suç ve suç unsuru bulunup bulunmadığının tespiti açısından Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma işlemlerine başlanıldığı,

Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında; olayın vehameti de gözetilerek gizlilik kararı ve yayın yasağı alınarak yapılan araştırma ve delillendirmede; kayıp şahıs Nazmi Önal’ın birlikte yaşadığı kardeşi M.Ö. tarafından öldürüldüğüne dair somut delillerin elde edildiği, Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine JASAT ekibi tarafından oluşturulan özel çalışma grubunun sahadan temin ettiği veriler, dinlenen tanıklar, iletişimin tespiti, HTS kayıtlarının analizi, temin edilen güvenlik kamerası görüntüleri ve Adli Tıp raporu doğrultusunda, yapılan tespitlerde; maktul Nazmi Önal’ın öldürülmesi sonrasında, cesedinin bulunmaması amacıyla şüpheli tarafından yabani hayvanların bulunduğu dağlık alana bırakıldığı, kıyafetlerinin ise arama kurtarma, AKUT ve sivil toplum kuruluşları tarafından sahada devam eden çalışmaların sona erdirilmesi amacıyla şüpheli M.Ö. tarafından kemik parçalarının bulunduğu alandaki kiremitlerin altına bırakıldığı, dağlık alana bırakılan ceset parçasının vücut bütünlüğünün hayvanlar tarafından bozulduğu, ceset parçalarının bulunarak yapılan DNA analizinde, bu parçaların kayıp şahıs olarak aranan Nazmi Önal’a ait olduğunun tespit edilmekle, somut delillendirme sonrasında, 09/01/2024 tarihinde, şüphelinin ikametinde ve eklentilerinde arama yapılarak suç delili olduğu değerlendirilen unsurlarla birlikte şüpheli M.Ö. yakalanmış ve gözaltına alınmıştır.

Şüphelinin 10/01/2024 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızda zorunlu müdafii huzurunda alınan ifadesinde, maktul Nazmi Önal’ın cesedinin dağlık alana bırakılması ve taşınması hususu ile kıyafetlerinin bırakılması konusunun ikrar edildiği, şüphelinin ikrar içerikli anlatımı sonrasında CMK 85 maddesi gereğince ayrıca ‘Yer Gösterme’ işleminin de yapıldığı, ifade işlemleri sonrasında şüphelinin sevk edildiği, Eskişehir Sulh Ceza Hakimliğince‘Kasten Üst Soyu Öldürme’ suçundan tutuklanarak ceza infaz kurumuna gönderildiği, soruşturmaya konu olayın tüm yönleriyle ve titizlikle araştırıldığı, delillendirme çalışmalarının devam ettiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."