Eskişehir'in Odunpazarı bölgesinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından yapımı başlanan ve aradan geçen 9 yıla rağmen açılamayan ETİ Şehir ve Göç Müzesi, artık TÜGVA Kıraathanesi’ne dönüştürülüyor. 

Müze, Türkiye'nin ilk ve tek göç müzesi olarak tanımlanmıştı. Ancak, 600 metrekarelik alandaki bu merkez, TÜGVA Kıraathanesi'ne dönüştürülerek tabelası değiştirildi.

‘Türkiye’de ilk ve tek’ ifadeleriyle duyurulmuştu

Türk Dünyası Vakfı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, müze hakkında şu ifadeler bulunuyor: 

CHP’li Çakırözer: Süt diyarı Beylikova’da insanlar süt bulamıyor CHP’li Çakırözer: Süt diyarı Beylikova’da insanlar süt bulamıyor

“ETİ Göç Müzesi'yle dünya genelinde göç veren ülkeler sıralamasında ön sıralarda yer alan ülkemize ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Eskişehir’e bir kalıcı eser daha kazandırılmış olacaktır”

Bu değişiklik, Tepebaşı Sağlıklı Kent Konseyi Başkanı ve Eskişehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Hüseyin Akçar ile Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Faruk İnan tarafından da eleştirildi.

Geçmiş yıllarda, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, ETİ Şehir ve Göç Müzesi'nin neden hizmete açılmadığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a yazılı soru önergesiyle sormuş ve bu konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşımıştı. Ancak Bakanlık, Süllü'nün soru önergesine "Bu müze için herhangi bir başvuru yapılmamıştır" şeklinde yanıt vermişti.