Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı şöyle konuştu;

"Eğitimde imkân farklılıklarını azaltmak, fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızı yeni öğretim yılına en iyi şekilde hazır hale getirmek amacıyla bu yıl Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde okullarımıza 3.1 milyar TL bütçe ayrılmıştır. 198 yeni okul, 3605 derslik, 1400 yeni anaokulu, 10.100 yeni ana sınıfı, ücretsiz ders kitapları, 130 milyon yardımcı kaynak, kırtasiye yardımı ve 60 bin yeni temizlik görevlisi ile yeni eğitim öğretim yılına çok daha güçlü şekilde hazırlanılmıştır. 

Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı kapsamında Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların (anaokulu, ilkokul ve ortaokullar) ihtiyaç ve taleplerini yerinde ve zamanında karşılamak için okul bazlı bütçe uygulama sistemine geçilmiştir.

Bu kapsamda, Eskişehir ilimizdeki 261 okula “Tamirat / Tadilat, Donatım, Kırtasiye, Temizlik Malzemesi, Güvenlik Kameraları ve Ses Sistemleri, Makine Teçhizat Alımı ve Bakım Onarımı, Çöp Konteyneri vb.” ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 14.925.662 TL ödenek gönderilmiştir. Okul müdürlükleri kuracakları komisyonlarla ilgili kurum ve kuruluşlardan teklifler alarak okulların ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Ayrıca ilimiz genelinde 95 okulumuzda büyük onarım işleri devam etmektedir. 

Okullarımızda 6 Eylül 2022 tarihinde TYP personeli işbaşı yapacak olup 12 Eylül 2022 tarihi itibari ile de bütün okullarımız temiz bir şekilde tertipli ve düzenli olarak eğitim öğretime hazır olacaktır. 

İlimize gösterdikleri ilgi ve desteklerden dolayı Sayın Bakanımız Mahmut Özer, Sayın Valimiz Erol Ayyıldız ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin Töre başta olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz"