Eskişehir tarımı için 930 milyon liralık proje Eskişehir tarımı için 930 milyon liralık proje

Eskişehir'de bir tesisin yapımına Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 3 milyon 255 bin liralık hibe desteği verildi. 

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Yatırımları Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında yatırım yapan bir girişimciye destekleme ödemesi yaptı. Bu ödeme, İl Müdürlüğü'ne başvuran ve "Mısır Kurutma Tesisi Yapımı" projesini tamamlayan girişimciye, tarım ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması faaliyetlerine yönelik yüzde 50 hibe desteği programı kapsamında verildi. 

Hibe destekleri, modern tarım makinelerinin kullanımının yaygınlaştırılması, örtü altı tarımda kullanılan alanların artırılması, ürünlerin gelişmiş teknolojiye sahip tesislerde işlenerek katma değeri yüksek ürünlerin elde edilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik projelere destek sağlıyor. 

Eskişehir’de 194 yatırımcı, 2023 yılında projelerini gerçekleştirmek üzere çalışmalarını sürdürürken, "Mısır Kurutma Tesisi Yapımı" projesini tamamlayan özel bir şirkete 3 milyon 255 bin TL destekleme ödemesi yapıldı. Ayrıca diğer projeler arasında makine-ekipman alımı, süt çiftliği projesi, sebze meyve kurutma tesisi ve kuruyemiş işleme tesisi gibi konular yer alıyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Tarıma Dayalı Ekonomik Yatımların Desteklenmesi Programı, hem gerçek kişiler hem de tüzel kişilerin başvuru yapabildiği bir program. Ayrıca Bakanlık tarafından IPARD programının tüm illere yaygınlaştırılması kararı alındı. Bu kapsamda, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, 2024 yılında Eskişehir'de faaliyetlerine başlayacak. IPARD programı kapsamında destek almak isteyen yatırımcılar, 2024 yılının ilk çeyreğindeki çağrıya başvuruda bulunabilecekler.

Eskişehir'deki yatırımcılar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yatırım programları, yatırım konuları ve başvuru koşulları hakkında bilgi almak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne başvurabilir. Ayrıca müdürlük, Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi (TARYAT) olarak da hizmet veriyor.